Choroby jamy ustnej mogą sygnalizować cukrzycę

 2 minuty

źródło: Dziennik.pl

Jak wynika z publikacji serwisu Dziennik.pl, zmiany chorobowe w jamie ustnej – m.in. próchnica czy stany zapalne dziąseł – u pacjentów z cukrzycą występują częściej i postępują szybciej. Trudniejsze są także procesy gojenia – zwiększa się skłonność do zakażeń i zmian ropnych.

Tymczasem nierozpoznawalność cukrzycy jest powszechnym problemem. W krajach, które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami, aż 25 proc. przypadków cukrzycy pozostaje nierozpoznana. Dzieje się tak mimo bardzo dobrej podstawowej opieki zdrowotnej i systemu badań. Choroba jest coraz częstsza, dotyczy coraz młodszych ludzi i przez dłuższy czas nie daje absolutnie żadnych objawów.

Cukrzyca jest drugą po nadciśnieniu tętniczym najczęstszą chorobą przewlekłą w Polsce. Dotyka ponad 3 mln osób. U kolejnych 3 mln występuje nietolerancja glukozy, która jest stanem przedcukrzycowym. Tylko milion chorych jest leczonych, pozostali pozostają niezdiagnozowani, przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków przez wiele miesięcy, a nawet lat, choroba może nie dawać objawów klinicznych.