Bratek – zioło miesiąca

 4 minuty

Zioła w miskach położone na stole

Pozbycie się trądziku nie jest łatwe – wie o tym każdy, kto kiedyś borykał się z tym problemem. Wymaga przede wszystkim cierpliwości i systematyczności. Niejedna osoba przekonała się, że skutecznym sposobem na młodzieńczy trądzik jest ziele bratka – znane i cenione od wielu lat.

Bratek (Viola tricolor) to roślina o wysokości 10-20 cm. Kwiaty bratka, nazywane trójbarwnym fiołkiem, przypominają bratki uprawia­ne w ogrodach, ale ich kwiaty są mniej­sze, w kolorach: fioletowy, żółty i biały. Zbioru ziela na plantacji dokonuje się dwukrotnie, po raz pierwszy w miesią­cach maj-czerwiec, drugi raz jesienią. Surowcem leczniczym są zielone części rośliny i kwiaty po wysuszeniu.

Ziele bratka to bogate źródło flawono­idów: wiolantyny (glikozyd apigeniny) oraz rutyny (glikozyd kwercetyny).

Zawartość rutyny oznaczono jako 0,42 mg/g ziela. Wśród innych glikozydów znaleziono pochodne sześciu różnych aglikonów, w tym kwercetyny, apigeni­ny, izoramnetyny, kemferolu i luteoliny. W zielu są też saponiny, kwas salicylo­wy i salicylany, kumaryny, witamina C oraz beta-karoten.

 

Ziele bratka dla nastolatka

Ziele bratka jest najbardziej znane i cenione z leczenia problemów skórnych i młodzieńczego trądziku. Picie naparu z bratka działa oczyszczająco na skórę, ale jego działanie jest kompleksowe. Ważny jest nie tylko efekt moczopęd­ny, ale też działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Flawonoidy mają udokumentowane działanie przeciw­bakteryjne i przeciwwirusowe.

Pijąc napar z bratka stan cery będzie się poprawiał stopniowo, powoli. Bioak­tywne związki z naparu przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu, co może spowodować krótkotrwałe zwiększenie ilości wyprysków na początku stosowa­nia. Nie należy jednak przerywać ku­racji, tylko zastosować napar również zewnętrznie. Można włączyć inne zioła, np. przemywać twarz naparem z brat­ka oraz rumianku, który też działa przeciwzapalnie i przyśpiesza gojenie się zmian na skórze. Pamiętajmy, że surowce ziołowe nie działają po dwóch dniach, ale efekty kuracji będą trwałe i widoczne już po dwóch tygodniach stosowania.

 

Kiedy jeszcze stosujemy  fiołek trójbarwny?

Bratek stosowany jest również w za­burzeniach przemiany materii. Dzięki działaniu moczopędnemu oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Działanie diu­retyczne i ogólnie odtruwające jest wykorzystywane w terapii przewlekłych chorób metabolicznych, np. w reuma­tyzmie, dnie moczanowej i niektórych dermatozach (egzemy, łuszczyca). Ziele znalazło też zastosowanie w leczeniu niektórych chorób serca przebiega­jących z obrzękami oraz jako lek uzupełniający w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Wskazane jest w miaż­dżycy, osłabieniu mięśnia sercowego i podwyższonym ciśnieniu krwi. Flawo­noidy, a głównie rutyna, uszczelniają śródbłonek włosowatych naczyń krwio­nośnych, dlatego też ziele bratka może być stosowane w przypadku kruchości naczyń krwionośnych, czy też przy wylewach podskórnych, tzw. pającz­kach. Saponiny zawarte w bratku mają działanie wykrztuśne, stąd stosowane jest w chorobach dróg oddechowych, takich jak nieżyty oskrzeli czy suchy kaszel – również w połączeniu z innymi ziołami.

 

O czym warto pamiętać  stosując napar z bratka?

Gdy stosujemy ziele fiołka trójbarw­nego, w zalecanych dawkach nie wykazuje ono działań niepożądanych. Stosowane w bardzo dużych ilościach może wywoływać nudności i wymioty.Ziela bratka nie powinno się stosować przy zakrzepicy i wielopłytkowości, ponieważ flawonoidy mają wpływ na agregację płytek krwi.

 

Przygotowanie naparu

Torebkę (fix), która zawiera 2 g ziela, zalewa się wrzącą wodą i parzy pod przykryciem 7-10 minut. Łyżkę stołową suszu z bratków trzeba zalać 2 szklankami wrzątku, gotować 10 minut, przecedzić. Herbatę z bratka należy pić 2-3 razy dziennie przed posiłkiem. Można dodać łyżkę miodu.

BRATEK FIX z Zielnika Aptecznego

Zioła do zaparzania, w saszetkach.

Wskazania:
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w objawowym leczeniu łagodnych łojotokowych zmian skórnych.Skład:
1 saszetka zawiera 2,0 g ziela fiołka trójbarwnego (Violae tricoloris herba)Dawkowanie i sposób podawania:
Dorośli i dzieci powyżej 18 lat: 2 saszetki ziela fiołka zalać 1 szklanką wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez ok. 5-7 minut. Pić 1-2 razy dziennie po posiłkach po 3/4 szklanki naparu. Stosować zawsze świeżo przygotowany napar.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub salicylany.Działania niepożądane:
Odnotowano jeden przypadek hemolizy po podaniu doustnym ziela fiołka trójbarwnego, u dziecka z niedoborem G6PD. Nie jest znana częstość występowania.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci poniżej 18 lat ze względu na brak wystarczających danych. Jeśli objawy nasilają się w ciągu 4 tygodni od momentu rozpoczęcia stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: IL-2666/LN, wydane przez MZ. Produkt leczniczy wydawany bez recepty. Dostępny tylko w aptekach

Podmiot odpowiedzialny: Herbapol–Lublin S.A. ul. Diamentowa 25, 20-471 Lublin

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania.

 

Dodatkowych informacji o produkcie udziela:
Polpharma Biuro Handlowe Sp. z o.o., ul. Bobrowiecka 6, 00-728
Warszawa, www.polpharma.pl
Tel.: +48 22 364 61 00,
faks: +48 22 364 61 02