Booster szczepionki dla dzieci dopiero pół roku od szczepienia podstawowego

 2 minuty

szczepienia-dzieci

Odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie w przypadku dzieci nie trzy, a sześć miesięcy – poinformował resort zdrowia, o czym donosi serwis Prawo.pl. Zmiana decyzji wynika z przekazania przez koncern Pfizer nowej charakterystyki produktu leczniczego dawki przypominającej dla dzieci. Od 3 października br. pierwszą dawkę przypominającą mogą przyjąć dzieci w wieku 5-11 lat.

Szczepionki dla dzieci w wieku 5-11 lat

Resort zdrowia poinformował, że wystawi e-skierowania dla 262 tys. dzieci w wieku 5-11 lat, które przyjęły podstawowe dawki szczepionek. Wcześniej MZ zapowiadało, że wystawione zostanie blisko 500 tys. e-skierowań.

„W związku z przekazaniem przez koncern Pfizer nowej Charakterystyki Produktu Leczniczego dawki przypominającej dla dzieci, odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie nie 3 a 6 miesięcy. Co za tym idzie, w nocy wystawimy e-skierowania dla 262 tys. dzieci (5-11 lat)” – poinformowało MZ.

Zmiana schematu szczepienia

„Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, która dopuściła szczepienie dla przedziału wiekowego 5-11 lat, (…) szczepionką w wersji junior, my również od 3 października będziemy dopuszczali szczepienie pierwszą dawką przypominającą w tej grupie wiekowej 5-11 lat” – poinformował Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Przypomniał, że do tej pory był tylko schemat podstawowy dopuszczony przez Europejską Agencję Leków.

źródło: Prawo.pl