Blisko 6,5 tys. przypadków boreliozy w Polsce od początku roku

 2 minuty

kleszcz w skorze

Od 1 stycznia do 15 sierpnia br. w Polsce zanotowano blisko 6,5 tys. przypadków boreliozy – choroby przenoszonej głównie przez kleszcze – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, o czym donosi serwis Rynekzdrowa.pl.

Jak donosi NIZP PZH – PIB, w tym samym okresie ubiegłego roku było 7208 takich przypadków, a dwa lata temu, od 1 stycznia do 15 sierpnia 2019 r. – 10 617.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

źródło: Rynekzdrowia.pl