Aplikacja IKP pomoże udzielić pierwszej pomocy

 2 minuty

unijny-certyfikat-covid-mobywatel

W aplikacji IKP pojawiła się nowa funkcjonalność – z pomocą telefonu można przeprowadzić czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Łatwiej będzie też znaleźć najbliższy defibrylator AED – donosi Medexpress.pl.

Nowa funkcjonalność w IKP

„Od dziś w aplikacji #MojeIKP nowa funkcjonalność wspierająca udzielanie pierwszej pomocy. Krok po kroku. Wystarczy zainstalować nową wersję” – poinformował w poniedziałek 26 września br. na Twitterze Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Aplikacja krok po kroku ma przeprowadzić użytkownika przez czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

Pomoc w udzieleniu pierwszej pomocy

„Jeśli masz przed sobą poszkodowanego i zależy Ci na szybkim udzieleniu pomocy, po prostu wykonuj kolejne działania. Wskazuj stan poszkodowanego (czy jest przytomny, czy oddycha) i rób to, co Ci zaleca aplikacja. Krok po kroku dowiesz się, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego” – czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

W odpowiednim wykonaniu czynności ratowniczych pomocny może okazać się plik dźwiękowy „rytm masażu serca”, który można odtworzyć w aplikacji. Moje IKP pomoże też znaleźć najbliższy defibrylator AED i przeprowadzić czynności ratunkowe z jego wykorzystaniem.

Skąd pobrać aplikację?

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepach: Google Play i AppStore. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to nie tylko odruch humanitarny, ale też prawny obowiązek. Ludzki mózg zaczyna umierać po 4 minutach bez tlenu.

źródło: Medexpress.pl