Analitycy prognozują: co nas czeka w najbliższym czasie w aptekach?

 2 minuty

źródło: PEX PharmaSequence / Rynekaptek.pl

Rynek apteczny – w okresie 1 styczeń – 23 luty 2021 w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spada wartościowo (w cenach detalicznych) o 9%, a ilościowo o 13,7%. Spadki są m.in. efektem braku sezonu przeziębień w 2021 r., obostrzenia zapobiegają nie tylko szerzeniu się koronawirusa, ale także chronią przed infekcjami i grypą.

„Rynek leków na receptę już jest na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. A mówimy o porównaniu do okresu przedpandemicznego. To dobry prognostyk, bo mamy do spłacenia dług zdrowotny wynikający z mniejszej ilości świadczeń i inicjacji leczenia w trakcie pandemii” – komentuje dr Jarek Frąckowiak, Prezes Zarządu – Partner Zarządzający/CEO PEX PharmaSequence.

Co nas czeka w najbliższym czasie? Jednak spadki. Ale wynika to wyłącznie z faktu, że pod koniec lutego 2020 r. rozpoczął się czas „paniki zakupowej”. Zdaniem analityków, w kwietniu, o ile unikniemy lockdown, wyniki sprzedaży aptek powinny być bliższe tych z okresów przedpandemicznych niż zeszłorocznych. Obostrzenia wiosenne zdecydują też o nasileniu sezonu alergicznego. Jeżeli będzie swoboda w poruszaniu się/podróżowaniu oraz korzystaniu z oferty hoteli i „rozrywki”, to sezon alergiczny pojawi się w znacznie większym nasileniu niż rok temu. W tej sytuacji sprzedaż apteczna będzie rok do roku rosnąć.