Zima to czas ferii, imprez plenerowych, wypadów na weekend i aktywnego wypoczynku. Zima to też ryzyko niemiłych niespodzianek. Większości zagrożeń można zapobiec bądź zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek? O czym warto pamiętać? Przed czym przestrzec dzieci?
Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednia odzież
To częsta, ale nie jedyna przyczyna
odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Jak chronić dorosłych, a jak dzieci przed skutkami niskich temperatur? Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym
Poradniku Pacjenta przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności.
Zadbaj o dobre wspomnienia
Niezależnie od miejsca spędzania ferii należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Na co uczulić dziecko? Których zasad związanych z bezpieczeństwem podczas aktywności fizycznej i zabaw na śniegu warto przestrzegać?
Gdy potrzebna jest pomoc
Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia pamięć może zawieść. NFZ przypomina telefony alarmowe i apeluje o zapisanie ich w telefonach. Przypomina też, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii zimowych.
Gdzie do lekarza w nocy, w weekend i w święta?
Wypoczynek za granicą
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Wybierasz wypoczynek poza Polską? Pamiętaj o EKUZ!
Więcej praktycznych informacji dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia podczas zimowego wypoczynku znajdą Państwo TUTAJ.