Aktualności

04.10.2023

2 minuty

Z bezpłatnej mammografii skorzystała tylko co trzecia Polka

Skrót informacji

Tylko 37 proc. populacji kobiet w wieku od 50. do 69. roku życia objętej programem profilaktyki raka piersi skorzystało w 2022 r. z bezpłatnych badań refundowanych przez NFZ – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Fundusz przypomina, że od 1 listopada br. zostanie poszerzona grupa kobiet (45-74 lata), które powinny skorzystać z badań w ramach programu.

Nowotwór piersi


Co roku 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę: rak i to często w zaawansowanym stadium, co oznacza, że prawdopodobnie rozwijał się latami. Ich życie zmienia kurs o 180 stopni, cierpi ciało i psychika, przychodzi lęk, co dalej. Tymczasem nowotwór piersi wcześnie wykryty jest, co podkreślają specjaliści, w pełni wyleczalny. I właśnie po to, by wykryć ewentualne zmiany na etapie, gdy można dość łatwo pozbyć się ich, robi się badania przesiewowe, czyli m.in. mammografię.

Mammografia czy USG piersi?


Mammografia jest badaniem obrazowym, wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. Ta dawka jest niewielka, więc nie ma czego się obawiać. Z kolei USG to badanie za pomocą ultradźwięków. Najważniejszą różnicą między mammografią a USG jest sposób obrazowania zmian w piersi. U młodych kobiet, do 35.-40. roku życia pierś w dużej mierze zbudowana jest z tkanki gruczołowej, u starszych ta struktura się zmienia i więcej jest u nich tkanki tłuszczowej, ponieważ gruczołowa zanika. To nie są sztywne wytyczne, jeśli chodzi o rozróżnienie rodzaju badań. Najczęściej to lekarz decyduje, które z badań wykonać w konkretnym wieku.

Program profilaktyki raka piersi


Program bezpłatnych badań skriningowych skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które:

  • przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii;

  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym;

  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
    – rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka);
    – mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.


Do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania! Wystarczy, że zgłosimy się osobiście lub umówimy telefonicznie na badanie.
WAŻNE! Od 1 listopada 2023 roku z programu mogą korzystać kobiety w wieku 45-74 lata.

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Profilaktyka raka piersi – profilaktyka według NFZ

Następny artykuł

NFZ opublikował najnowszy raport refundacyjny

Polecane dla Ciebie

Szkolenia