Aktualności

15.02.2025

3 minuty

Wyniki konkursu na doskonalenie i zwiększenie potencjału naukowo-badawczego istniejących Centrów Wsparcia Badań Klinicznych

Nowość!

Skrót informacji

Agencja Badań Medycznych (ABM) rozstrzygnęła konkurs nr 2024/ABM/7/KPO na doskonalenie i zwiększenie potencjału istniejących Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Wsparcie rozwoju istniejących CWBK

W ramach konkursu złożonych zostało 22 wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Po przeprowadzeniu oceny formalnej, oceny merytorycznej oraz oceny racjonalności założeń budżetowych złożonych w ramach konkursu wniosków, rekomendację do dofinansowania otrzymało 18 przedsięwzięć z najwyższą punktacją, na łączną kwotę 110 015 457,53 zł.

Realizacja konkursu stanowi kontynuację działań ABM w zakresie tworzenia i rozwoju Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Głównym założeniem ww. konkursu jest wsparcie rozwoju istniejących CWBK i zwiększenie ich potencjału w prowadzeniu wysokiej jakości badań klinicznych oraz eksperymentów medycznych. Od momentu wyłonienia beneficjentów pierwszej edycji konkursu, ABM obserwuje tendencję wzrostową w zakresie liczby realizowanych przez CWBK Badań klinicznych zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Jak wynika z danych ABM na dzień 30 czerwca 2024 r. CWBK prowadzą obecnie łącznie około 1600 badań klinicznych. Dotychczasowa działalność CWBK pokazała, że efektywne prowadzenie badań klinicznych wymaga ciągłego wdrażania innowacji, obejmujących nie tylko najwyższej klasy sprzęt medyczny i nowatorskie rozwiązania IT, ale także wyspecjalizowaną i wyszkoloną kadrę.

Zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności działalności naukowej

Po przeprowadzeniu oceny merytorycznej wniosków dodatkowe środki zostaną przeznaczone na rozwój kadry CWBK oraz zespołów badawczych w tym szkolenia, doposażenie lub poszerzenie obecnie funkcjonującej części administracyjnej i badawczej CWBK, a także działania edukacyjno-promocyjno-informacyjne. Ponadto, jednym z celów konkursu jest także zwiększenie innowacyjności i atrakcyjności CWBK w zakresie działalności naukowo-badawczej, dlatego też w konkursie premiowane były działania mające na celu m.in. wdrożenie rozwiązań umożliwiających decentralizację badań klinicznych lub realizację przez CWBK badań klinicznych wyrobów medycznych.

Dodatkowe wsparcie pozwoli również na rozwój CWBK w obszarach, które nie zostały zidentyfikowane w pierwotnych konkursach. Są to między innymi badania wyrobów medycznych, medycyna cyfrowa czy badania nad ATMP (ang. Advanced therapy medicinal products).

Zatwierdzoną przez Prezesa ABM, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Fendlera listę rankingową zawierającą wyniki ww. konkursu znajda Państwo TUTAJ.


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl


Poprzedni artykuł

Krajowi Producenci Leków z nadzieją o zmianach deregulacyjnych

Następny artykuł

Badanie: antydepresanty z grupy SSRI nie tłumią miłości romantycznej

Polecane dla Ciebie

Szkolenia