Aktualności

09.09.2016

2 minuty

Wapń wspomaga pracę mózgu

źródło: Rynekaptek.pl

Choć dobrze znane jest znaczenie wapnia dla zdrowia kości i zębów, mniej wiadomo na temat jego wpływu na działanie komórek nerwowych, zwłaszcza w przypadku procesów związanych z pamięcią i uczeniem się – podkreślają autorzy badań z The Scripps Research Institute (TSRI) na Florydzie. Jak donosi Rynekaptek.pl, naukowcy zablokowali u muszek aktywność tzw. mitochondrialnego uniportera wapniowego, tj. białka transportującego wapń do mitochondriów. Zaobserwowali wówczas, że u owadów nastąpiły zaburzenia pamięci, jednak nie wpłynęło to na zdolność uczenia się.

„Sprawne działanie uniportera jest konieczne dla pełnego i prawidłowego funkcjonowania pamięci u dorosłych muszek. Zaskakujące było to, że mimo upośledzenia pamięci, owady wciąż były w stanie uczyć się. Sądziliśmy, że nie będzie to możliwe” – komentuje jeden z autorów analizy dr Ron Davis.

Działanie mitochondrialnego uniportera wapniowego regulowane jest przez inne białka: MICU1, MICU2 i EMRE. Wcześniejsze badania wykazały, że mutacje w obrębie genu kodującego białko MICU1 mają związek z zaburzeniami uczenia się u ludzi. Sugeruje to, że dostawy wapnia do mitochondriów w okresie rozwoju mózgu są niezbędne dla tworzenia prawidłowych komórek nerwowych zapewniających dobrą pamięć w wieku dorosłym – podkreślają badacze.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Odkryto bakterię E. coli odporną na najskuteczniejsze antybiotyki

Następny artykuł

Syntetyczna bakteria udoskonali ludzkie DNA?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia