Skrót informacji
Sztuczna inteligencja pomogła naukowcom odkryć dwa podtypy agresywnego raka prostaty, co może w przyszłości zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia tej choroby. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół kierowany przez Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Manchesterski, a wyniki badania, które przytacza serwis Pulsmedycyny, ukazały się w czasopiśmie „Cell Genomics”.
Rak prostaty (inaczej gruczołu krokowego) to drugi co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn; dotyka jednego na ośmiu panów powyżej 65. roku życia. W Polsce każdego roku zapada na niego ponad 16 tys. osób, z czego ponad 5 tysięcy umiera. Na świecie rocznie wykrywa się 1 100 000 nowych przypadków tej choroby.
Następnie naukowcy zintegrowali wszystkie uzyskane informacje, aby wygenerować drzewo ewolucyjne – pokazujące, jak rozwijają się oba odkryte podtypy raka.
„Nasze badanie pokazuje, że guzy prostaty ewoluują wieloma szlakami, prowadząc ostatecznie do powstania dwóch różnych typów choroby. Zrozumienie tego ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala nam klasyfikować nowotwory na podstawie ich ewolucji, a nie wyłącznie indywidualnych mutacji genów lub wzorców ekspresji” – mówi dr Dan Woodcock z Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny aktor publikacji.
„Ta nowa wiedza pozwala nam rozróżniać różne typy choroby. Nigdy wcześniej tego nie robiono, ponieważ w tym przypadku jest to bardziej skomplikowane niż na przykład w raku piersi” – zaznacza uczestniczący w badaniu prof. David Wedge z Manchester Cancer Research Centre.
Badacze mówią, że aby leczenie raka prostaty było skuteczne, musi być dość agresywne, stąd częste powikłania. Jednak teraz już wiadomo, że przynajmniej u części pacjentów mogłoby być nieco inne, w zależności od podtypu, na który cierpią.
„Przedstawione wyniki mogą być początkiem tego, że będziemy w stanie zastosować podejście >>dziel i zwyciężaj<<, które sprawdziło się w przypadku innych chorób, np. raka piersi, także u pacjentów z rakiem prostaty” – uważają.
Niezależni eksperci z Prostate Cancer Research komentują, że jest to bardzo ważne odkrycie. „Do tej pory uważaliśmy, że rak prostaty to tylko jeden rodzaj choroby, teraz, dzięki postępowi w sztucznej inteligencji, wykazano, że w rzeczywistości w grę wchodzą dwa różne podtypy”.
Ważny wyrok TSUE ws. sprzedaży produktów leczniczych
Od 16 kwietnia br. wymóg specjalizacji dla kierowników aptek szpitalnych i zakładowych