Do 2027 r. wydatki na opiekę zdrowotną mają wynieść 7 proc. PKB – zadeklarował Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Ma to związek z procesem starzenia się społeczeństwa – precyzuje serwis Medexpress.pl.
Wydatki na zdrowie będą rosły do poziomu 7 proc. PKB w 2027 r.
„Jeśli przyjrzymy się prognozom demograficznym, to okazuje się, że będziemy mieli w 2050 r. odsetek osób w wieku powyżej 60. r.ż. wynoszący 40 proc. – powiedział Adam Niedzielski podczas swojego wystąpienia w trakcie sesji parlamentarnej. Jak dodał, blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością.
„Dlatego jako rząd złożyliśmy deklarację, że wydatki na zdrowie będą rosły fundamentalnie w najbliższej przyszłości. One będą rosły do poziomu 7 proc. PKB w 2027 r. i mówimy tutaj o minimalnym poziomie, który ma zostać osiągnięty” – zapowiedział szef resortu zdrowia.
Starzenie się społeczeństwa i personelu medycznego
Przypomnijmy, teraz poziom wydatków na ochronę zdrowia wynosi ponad 6 proc., a w 2015 r. było to 4,5 proc. Jak dodał szef resortu zdrowia, problemem jest nie tylko starzenie się społeczeństwa, ale i starzenie się personelu medycznego. W związku z tym sukcesywnie zwiększany jest limit naboru na kierunek lekarski na polskich uczelniach. W tym roku akademickim dla nowych studentów przygotowano ponad 10 tys. miejsc.