Aktualności

27.05.2018

2 minuty

W Siedlcach wystawiono i zrealizowano pierwszą polską e-receptę

źródło: Rynekzdrowia.pl / MZ

"Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów" – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji poprzedzającej wystawienie pierwszej e-recepty. Wyjaśnił, że z doświadczenia Polski oraz innych krajów wynika, że na receptach wypisywanych ręcznie był duży odsetek błędów, źle odczytane dawki leków czy źle odczytane nazwy leków. Dodał, że można tego uniknąć jeżeli recepta będzie wypisywana w wersji elektronicznej.

Minister podkreślił, że dzięki e-recepcie zarówno pacjent jak i lekarz będą mogli prześledzić historię przyjmowanych leków co jest ważne w procesie leczenia. W ocenie Ministra wprowadzenie e-recepty pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem.

Pierwszą e-receptę wystawiono w Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach, zrobił to osobiście szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Minister Zdrowia zapewnił, że lekarze, którzy będą mieli problemy z wystawieniem e-recept, będą mogli zwrócić się o pomoc do Ministerstwa Zdrowia. Zapowiedział także program e-learningowy dla lekarzy i farmaceutów.

W Siedlcach i Skierniewicach od połowy lutego odbywał się pilotaż e-recepty. Od piątku każdy mieszkaniec tych dwóch miast, który przyjdzie do lekarza i poprosi o e-receptę będzie mógł ją otrzymać i zrealizować w aptece. Elektroniczna recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Jest przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Zbyt wysokie stężenie CO2 w szkołach

Następny artykuł

Rozszerzono wykaz nowych substancji psychoaktywnych

Polecane dla Ciebie

Szkolenia