Aktualności

28.11.2024

2 minuty

Sejm wprowadził poprawki senackie do nowelizacji ustawy o CMKP

Nowość!

Skrót informacji

Sejm wprowadził w środę 27 listopada br. 42 poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Poprawki nie zmieniają merytorycznie nowelizacji, mają charakter legislacyjno-techniczny.

Co zmienia nowelizacja?

Sejm przeprowadził jedno łączne głosowanie 42 poprawek przygotowanych przez senackie biuro legislacyjne, które nie zmieniły merytorycznie zawartości noweli. Za odrzuceniem poprawek zagłosował 1 poseł, 235 było przeciwnych, a 185 wstrzymało się od głosu.

  • Jednym z najistotniejszych elementów nowelizacji jest przeniesienie zadań Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
  • Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów.
  • Nowe przepisy zakładają też m.in., że ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.

Sprzeciw wobec zmiany przepisów

Na etapie prac rządowych nad przepisami sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii.

Podobne stanowisko wyraziło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to „doprowadzi do upolitycznienia organizacji (...), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego”.

Nowe rozwiązania co do zasady mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Przed 40 laty wykonano pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku

Następny artykuł

Sejm uchwalił zmiany dotyczące składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców

Polecane dla Ciebie

Szkolenia