Depresja, jako jedno z najczęstszych zaburzeń nastroju ludzi XXI wieku, jest główną przyczyną samobójstw. Współczesny człowiek narażony jest na ogromny stres. Każdego dnia zmaga się z nowymi problemami, staje przed wieloma wyzwaniami, a prawdziwa radość życia, ustępuje miejsca przygnębieniu i smutkowi. Depresja jest chorobą dotykającą ludzkie emocje i uczucia. Wpływa na ludzką wolę, a w najgorszym wypadku doprowadzić może do samozagłady człowieka. Niejednokrotnie bardzo trudno zdiagnozować depresje. Ma ona wiele przyczyn, lecz to właśnie od trafności jej diagnozy, zależy skuteczne przeciwdziałanie.
Przejawy depresji u dzieci i młodzieży są bardzo często mało charakterystyczne i przypominają symptomy buntu oraz innych zaburzeń, a ich rozpoznanie wymaga sporego wysiłku.
Podstawowa, najczęściej diagnozowana i powszechnie występująca postać depresji dotyka osoby w wieku dorosłym. Wszelkie objawy świadczące o zaburzeniach depresyjnych są w tym czasie dość charakterystyczne, co wcale nie oznacza, że są łatwe do zidentyfikowania.
Depresja dotyka także osoby w podeszłym wieku. Na tym etapie jest ona najtrudniejsza w rozpoznaniu. Często bywa tak, że osoby starsze zmagają się z licznymi schorzeniami i życiowymi problemami – stres, lęk, żałoba po stracie bliskich, ciężkie choroby, utrata pieniędzy czy chociażby izolacja społeczna. Wszystko to dodatkowo utrudnia postawienie trafnej diagnozy.
Osoba zmagająca się z depresją jest ciągle smutna, nic ją nie cieszy, a każdy kolejny dzień jest dla niej wyzwaniem i swego rodzaju męczarnią. Rzeczy, które do tej pory sprawiały radość, zaczynają nudzić i przestają interesować. Osoby dotknięte depresją starają się przebywać w samotności, unikają bliskich i znajomych, a każdy następny dzień spędziłyby nie wychodząc z łóżka. Mnogość objawów zaskakuje. Odzwierciedlają one różnorodne oblicze depresji, a także nasilenie i wielość form jakie przyjmuje.
Każdy w swoim życiu doświadcza chociaż raz jakiegoś epizodu depresyjnego. Warto zatem pamiętać o tym, by nie wstydzić się problemu i szukać natychmiastowego rozwiązania. O tym, czym dany epizod jest, czy możliwe jest jego zdiagnozowanie oraz jak w przyszłości nie dopuścić do jego powstaniu, przeczytać można w naszym artykule https://www.farmacjapraktyczna.pl/2015/05/epizod-depresyjny-depresja-choroba-dwubiegunowa/
Eksperci: w 2020 r. na świecie będzie 2,5 mld krótkowidzów
Zmiana odpłatności ryczałtowej za lek recepturowy