Skrót informacji
Ministerstwo Zdrowia stawia na rozwój algorytmów AI w medycynie. Przewidywane jest powstanie co najmniej dwóch usług opartych na sztucznej inteligencji – poinformował Hubert Życiński, zastępca dyrektora departamentu innowacji w MZ.
Zaznaczył, że pandemia wymusiła rozwój rozwiązań zdalnych i upowszechniła te rozwiązania, ustanowiła nowy standard procedury cyfrowej, która jest akceptowana na równi z procedurą stacjonarną. Wymienił przy tym e-receptę, działania na rzecz rozwoju mobilnej wersji internetowego konta pacjenta, platformy telemedycznej i portfela aplikacji zdrowotnych.
„To jest system proaktywny, system prewencyjny, który angażuje pacjenta w zarządzanie własnym zdrowiem i ten upodmiotowiony pacjent, wyposażony w zestaw indywidualnych danych o zdrowiu, (…) ponosi także część odpowiedzialności za zarządzanie własnym zdrowiem” – ocenił.
Powiedział, że portfel aplikacji zdrowotnych (PAZ) jest zbiorem nieodpłatnych, bezpiecznych dla pacjenta programów, które odpowiadają ważnym problemom klinicznym.
„Rozpoczęliśmy to rozwiązanie w formie pilotażu. Obecnie pracujemy nad tym, by rozszerzyć ten katalog dzięki funduszom europejskim” – poinformował.
„Dotychczas zrealizowaliśmy kilka pilotaży takich urządzeń, jak elektroniczny stetoskop, opaska telemedycyna i zdalna spirometria” – podał.
Dodał, że 30 kwietnia zakończono także pilotaż programu SmartDoktor, który pozwala na zdalne monitorowanie stanu zdrowia dzieci i młodzieży z niedoborami odporności. W planach jest pilotaż nowoczesnego urządzenia do realizacji zdalnego badania EKG. Poinformował także, że niedawno zakończony został projekt realizowany z funduszy norweskich we współpracy z norweskim Centrum Badań nad Zdrowiem.
„Ten projekt dorobił się kilku modeli telemedycznych w takich dziedzinach jak kardiologia, geriatria, psychiatria, położnictwo, diabetologia i choroby przewlekłe w zakresie opieki paliatywnej” – wyliczył.
„Jedno z tych narzędzi będzie kierowane bezpośrednio do pacjentów, drugie do kadry medycznej” – uszczegółowił. Podał, że zespół innowacji skupia ekspertów z różnych instytucji sektora publicznego uczelni wyższych oraz przedstawicieli podmiotów leczniczych.
„To grono koncentruje się na analizowaniu informacji dotyczących innowacyjnych rozwiązań możliwych do zastosowania w procesie transformacji cyfrowej” – powiedział.
To nie tylko rozwiązania technologiczne w zakresie usług czy wyrobów medycznych, ale także oprogramowania, które pomagają w zarządzaniu i optymalizacji pracy podmiotu leczniczego.
„Prowadzimy specjalny rejestr innowacji, które ma około 200 wpisów” – zaznaczył. (PAP)
Nowe schematy dawkowania w receptach rocznych od 1 sierpnia br.
MZ planuje zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym