Aktualności

29.07.2024

4 minuty

Resort zdrowia powołuje grupę ekspertów ds. problemu otyłości

Skrót informacji

Ministerstwo Zdrowia powołuje grupę ekspertów, którzy w ramach Rady do spraw Zdrowia Publicznego będą zajmować się problemem nadwagi i otyłości – poinformował serwis Pulsmedycyny.pl.

Bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowe odżywianie

24 lipca br. odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. zdrowego stylu życia oraz przeciwdziałania nadwadze i otyłości, poświęcone strategii przeciwdziałania epidemii nadwagi i otyłości w opracowywanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej „Koncepcji Rozwoju Kraju 2050”.

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050) to dokument wizyjny, który ma być kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Koncepcja ma stać się dokumentem łączącym planowanie rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego oraz środowisko. Prace nad KRK 2050 prowadzone są w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz Instytutem Ochrony Środowiska-Państwowym Instytutem Badawczym – w ramach projektu GOSPOSTRATEG – PL2050. Wśród wielu zagadnień poruszonych w KRK są też te związane ze zdrowiem, jak bezpieczeństwo żywnościowe oraz zdrowe odżywianie czy zdrowa przestrzeń do życia.

„Na tym etapie nie operujemy tak dużym poziomem szczegółowości. Zgłosiliśmy pewne zakresy, które nas będą oczywiście bardzo interesować – jest to zapis dotyczący profilaktyki i promocji świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Zarówno w profilaktyce, jak i świadomości zdrowotnej zawiera się walka z otyłością, jest to rzecz, która później będzie doprecyzowana na etapie opracowywania strategii śródokresowych” – mówił obecny na posiedzeniu wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Profilaktyka i leczenie otyłości

Podczas posiedzenia padła jednak ważna deklaracja ze strony Ministerstwa Zdrowia dotycząca już prowadzonych przez resort działań w obszarze profilaktyki i leczenia otyłości.

Karina Szewczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, przekazała, że resort powołuje właśnie grupę ekspertów, która będzie zajmować się tymi kwestiami, jednak w nieco innej formule.

„Chcielibyśmy zwiększyć znaczenie tego gremium, dlatego nie powołujemy takiego zespołu, który pracuje przy ministrze. Było wiele takich zespołów i nie zawsze efekty ich działania były później długofalowe – kończyły się na opracowaniu jakiegoś dokumentu i dalej się z tym nic nie działo. Żeby zwiększyć znaczenie gremium, powołamy tę grupę w ramach Rady do spraw Zdrowia Publicznego” – wyjaśniła Karina Szewczyk. Jak dodała, przewodniczącym tej grupy ma zostać powołany przez minister zdrowia pełnomocnik do spraw współpracy międzyresortowej.

„Myślę, że są to dwa czynniki, które są znaczące dla poszerzenia współpracy w tym obszarze” – stwierdziła przedstawicielka MZ.

Większa efektywność prac nowego zespołu

Jak dodała, resort chce, żeby na posiedzenia nowego zespołu byli zapraszani przedstawiciele różnych departamentów, a wypracowane przez ekspertów wnioski będą przedstawiane na forum Rady do spraw Zdrowia Publicznego. Taka formuła ma zapewnić większą efektywność prac nowego zespołu.

„Jak wiemy, jest to gremium ustawowe, gdzie wszystkie resorty mają praktycznie swoją reprezentację, dlatego stwierdziliśmy, że to jest najbardziej skuteczna droga, żebyśmy podjęli faktyczne kroki dla wypracowania [koncepcji walki z otyłością]” – podsumowała Karina Szewczyk.

Rada ds. Zdrowia Publicznego pełni funkcję opiniodawczo-doradczą dla ministra zdrowia. Wspiera międzysektorową politykę zdrowia publicznego i stanowi forum współpracy na tym polu. Rada opiniuje propozycje działań w zdrowiu publicznym Swoje zadania realizuje m.in. poprzez zespoły robocze, w których skład zespołów wchodzą autorytety, specjaliści z różnych dziedzin, praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Przewodniczącym Rady jest obecnie wiceminister Wojciech Konieczny.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Pulsmedycyny.pl


Poprzedni artykuł

Konieczny: od września prace nad reformą systemu ochrony zdrowia

Następny artykuł

RAPORT: Własna apteka a potencjał rynku

Polecane dla Ciebie

Szkolenia