Nowość!
Skrót informacji
Od 1 sierpnia br. trwa ogólnopolska kampania społeczna pt. „Razem dbamy o zdrowie pacjentów i czyste środowisko”, w której Polpharma i Grupa NEUCA podniosły temat prawidłowej i odpowiedzialnej utylizacji leków.
Pierwszy etap kampanii koncentrował się na zwiększaniu świadomości społeczeństwa na temat problemu oraz komunikacji raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Z kolei druga część kampanii, która rozpoczęła się na początku września, obejmie działania skierowane do aptek pod hasłem „Świat w Twoich rękach”. Na tym etapie do Polpharmy i Grupy NEUCA dołączyły inne firmy farmaceutyczne: Adamed Pharma, Teva i Zentiva.
Do tej pory w ramach akcji „Świat w Twoich rękach” przekazano do 1500 niezależnych aptek sieci Świat Zdrowia zlokalizowanych w całej Polsce informacje o trwającej kampanii społecznej. Jednocześnie w 430 aptekach pojawiły się materiały informacyjne, które są źródłem rzetelnej wiedzy zarówno dla farmaceutów, jak i pacjentów jak prawidłowo utylizować niewykorzystane farmaceutyki. Wśród nich znalazły się m.in. plakat i ulotki edukacyjne, naklejka-instrukcja na domową apteczkę, torebki papierowe na przeterminowane leki oraz specjalnie zaprojektowane osłonki na pojemniki w aptekach tzw. konfiskatory. Dodatkowo organizatorzy kampanii pomogą aptekarzom chętnym do rozpoczęcia prowadzenia w swoich aptekach zbiórki przeterminowanych leków dopełnić wszystkich formalności koniecznych do zawarcia umowy z gminą, która jest odpowiedzialna za utylizację medykamentów.
Nasze partnerstwo wpisuje się w 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) realizowanych przez ONZ. Kontrybuujemy do SDG 17: Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Więcej informacji na temat kampanii „Leki do Apteki”, w tym pełny raport Uniwersytetu Gdańskiego, można znaleźć na stronie internetowej: www.lekidoapteki.pl. Strona zawiera także bazę wiedzy w formie graficznej i video, jak należy przygotować farmaceutyki do utylizacji, jak je oddać, oraz wiele innych ciekawych materiałów merytorycznych.
Mniej telewizji, więcej książek – przepis na życie bez demencji
Badanie: istnieje związek między traumą z dzieciństwa a zespołem jelita drażliwego