Nowość!
Skrót informacji
Nowelizacja ustawy refundacyjnej, intensyfikacja negocjacji cenowych, nowe zasady działania i rekordowy wpływ z instrumentów dzielenia ryzyka – to główne zagadnienia zawarte w raporcie podsumowującym działalność Komisji Ekonomicznej w 2024 r., które publikuje serwis Medexpress.pl.
Ubiegły rok stał pod znakiem wdrażania przepisów nowelizacji ustawy refundacyjnej, uchwalonej 1 listopada 2023 r. Nowe regulacje wymagały nie tylko zmiany trybu pracy Komisji, ale też zmian organizacyjnych. Zmiany te dotyczyły m.in. limitów tur negocjacyjnych, składu zespołów negocjacyjnych, obowiązku publikacji protokołów oraz zakazu modyfikacji wniosków po uchwale Komisji. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące konfliktu interesów.
W 2024 r. Komisja przeprowadziła 4426 negocjacji cenowych w 4028 sprawach. Odbyło się 54 posiedzeń Komisji w pełnym składzie, podczas których wydano 3968 uchwał. Znaczną część działań stanowiło odnowienie decyzji refundacyjnych dla listy aptecznej, obsługa wniosków o status „polskiego leku”, a także negocjacje dotyczące technologii o wysokiej wartości klinicznej.
W minionym roku wdrożono szereg inicjatyw usprawniających funkcjonowanie Komisji i zwiększających transparentność jej działań. Uruchomiono dedykowaną stronę internetową, wprowadzono regularną publikację harmonogramów posiedzeń, wyników głosowań i protokołów negocjacyjnych. Powstał także pierwszy w historii publiczny raport roczny.
W ciągu 2024 r. znacząco zwiększyły się wpływy budżetowe z tytułu zawieranych instrumentów dzielenia ryzyka – wzrost o 62%, z 1 mld zł do 1,7 mld zł. To efekt skutecznych negocjacji i większej efektywności procesów.
Zgromadzone doświadczenia pozwoliły także zidentyfikować obszary wymagające dalszych usprawnień. Wśród planowanych zmian na 2025 r. znajdują się m.in.: wprowadzenie kadencyjności członków Komisji, obowiązek certyfikacji z zakresu HTA i EBM, poszerzenie zakresu negocjacji o deklaracje dostaw oraz modyfikacje w składach negocjacyjnych.
Jak podkreśla przewodniczący Komisji Ekonomicznej, dobre negocjacje cenowe to nie tylko koszt, ale inwestycja a oszczędności uzyskane z jednego obszaru stają się automatycznie zaliczką w kolejnym obszarze niezaspokojonych potrzeb terapeutycznych, zwiększając tym samym wachlarz dostępności refundacyjnej.
Pełną treść raportu znajdą Państwo TUTAJ.
Prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Bezpłatny test na HIV w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej