Skrót informacji
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Wpływa na to wiele czynników, również tych, które są następstwem niedostatecznej dbałości o prozdrowotne zachowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, tak ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne.
Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł. Z kolei wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł.
Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), którego jednym z istotnych elementów jest podnoszenie świadomości pacjentów poprzez edukację i aktywną profilaktykę. W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.
Ten program jest również dla Ciebie, jeśli:
Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl.
Więcej informacji na temat czynników ryzyka oraz tego, jak zapobiegać chorobom układu krążenia, znajdą Państwo TUTAJ.
Sejm uchwalił zmiany dotyczące składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców
Nabór na specjalizacje z farmacji szpitalnej i farmacji klinicznej – jesień 2024