Nowość!
Skrót informacji
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Wpływa na to wiele czynników, również tych, które są następstwem niedostatecznej dbałości o prozdrowotne zachowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, tak ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne.
Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 r. z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł. Z kolei wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł.
Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), którego jednym z istotnych elementów jest podnoszenie świadomości pacjentów poprzez edukację i aktywną profilaktykę. W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.
Ten program jest również dla Ciebie, jeśli:
Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl.
Więcej informacji na temat czynników ryzyka oraz tego, jak zapobiegać chorobom układu krążenia, znajdą Państwo TUTAJ.
Nabór na specjalizacje z farmacji szpitalnej i farmacji klinicznej – jesień 2024