Aktualności

05.11.2024

3 minuty

Polska nie zgadza się na wprowadzenie dyrektywy ściekowej UE w proponowanym kształcie

Nowość!

Skrót informacji

Unia Europejska chce wyeliminować ze ścieków komunalnych pozostałości leków wydalane przez osoby, które muszą je zażywać – przypomina serwis Politykazdrowotna.com. Sfinansować ma to przemysł farmaceutyczny. Przedstawiciele polskiego sektora farmaceutycznego ostrzegają, że z tego powodu wzrosną ceny leków. Dyrektywie sprzeciwia się polski rząd.

Dyrektywa o oczyszczaniu ścieków komunalnych

„To ogromny wydatek dla producentów niedrogich leków, którego skutkiem będzie wzrost kosztów ich wytwarzania i spadek dostępności” – komentuje Krzysztof Kopeć, Prezes Krajowych Producentów Leków. Dziś (5 XI br.) Rada zdecyduje o przyjęciu dyrektywy o oczyszczaniu ścieków komunalnych. Polski rząd w interesie pacjentów sprzeciwia się tym regulacjom.

Producenci leków są zobligowani do przestrzegania racjonalnych praktyk zarządzania ściekami produkcyjnymi. Firmy ściśle monitorują i eliminują zanieczyszczenia odprowadzane ze swoich zakładów. Śladowe pozostałości chemiczne leków występujące w ściekach na terenie UE są efektem spożycia ich przez ludzi. Zanieczyszczenia chemiczne generują też inne sektory.

Producenci leków i monitorowanie mikrozanieczyszczenia wód

Zgodnie z proponowaną w dyrektywie zasadą rozszerzonej odpowiedzialności producenta wytwórcy produktów leczniczych i kosmetycznych mają pokrywać całkowite koszty usunięcia ze ścieków komunalnych mikrozanieczyszczeń pochodzących z pozostałości ich produktów, a także finansować monitorowanie mikrozanieczyszczeń, gromadzenie i weryfikację danych wprowadzanych do obrotu towarów. Koszty tego systemu w UE wahają się od 5 mld do 11 mld euro rocznie. W oparciu o metodologię przyjętą przez niemiecką Agencję Środowiska, wpływ na polską branżę farmaceutyczną będzie wynosił ok. 635 mln zł rocznie.

Wpływ dyrektywy na systemy opieki zdrowotnej

Zdaniem Medicines for Europe – organizacji zrzeszającej europejskich producentów leków generycznych, będzie to miało konsekwencje dla stabilności systemów opieki zdrowotnej w Europie i może spowodować braki w aptekach, min. antybiotyków, leków przeciwnowotworowych, przeciwcukrzycowych. Uderzy więc w pacjentów, którzy muszą przyjmować leki i którzy w konsekwencji uwalniają pozostałości farmaceutyczne. 15 państw członkowskich: Austria, Czechy, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia i Słowenia wyraziło poważne zaniepokojenie wpływem dyrektywy na dostępność podstawowych leków.

7 na 10 leków to generyki

Szczególnie dotknięci podatkiem od ścieków komunalnych zostaną producenci leków generycznych ze względu na duże wolumeny i ściśle ograniczone ceny. 7 na 10 wydawanych pacjentom leków w UE to leki generyczne, a 9 na 10 to produkty z unijnej listy leków o krytycznym znaczeniu. Leki generyczne stanowią trzon europejskich systemów opieki zdrowotnej. Polska w swoim stanowisku wskazała, że nowa dyrektywa wymagałaby długich terminów na wdrożenie, m.in. na realizację inwestycji, jak i wysokich nakładów finansowych. Ważne więc będzie zapewnienie środków unijnych na nowe obowiązki wynikające z dyrektywy.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

MEN chce uregulować kwestię smartfonów w przedszkolach i na etapie nauczania początkowego

Następny artykuł

Nabór farmaceutów na kurs oficerski w Akademii Marynarki Wojennej

Polecane dla Ciebie

Szkolenia