Aktualności

25.08.2022

3 minuty

Pierwszy od dekady przypadek polio w USA

Skrót informacji

Potwierdzenie pierwszego od prawie dekady przypadku polio w USA i odkrycie wirusa w ściekach Nowego Jorku wywołało alarm dotyczący powrotu poważnej choroby wieku dziecięcego, która została wyeliminowana przez szczepionki 30 lat temu – informuje serwis Medonet.pl. Obecność wirusa w Nowym Jorku sugeruje lokalny obieg patogenu.

Patogen wykryty w ściekach


Wirus wykryty w Nowym Jorku nie jest odosobnionym przypadkiem. Badania ścieków wykazały, że ten sam patogen występuje też w Londynie i Jerozolimie.

„Mamy do czynienia z trzema chorobami. Wciąż jest tu bardzo dużo COVID-19, do tego wirus polio, który zidentyfikowaliśmy w naszych ściekach. I wciąż mamy do czynienia z kryzysem związanym z małpią ospą” – powiedział w rozmowie z CNN burmistrz Nowego Jorku, Eric Adams.

W oświadczeniu stanowego Departamentu Zdrowia wskazano na „pilną potrzebę uodpornienia każdego dorosłego i dziecka w Nowym Jorku, zwłaszcza na terenie metropolii”.

„Ryzyko dla nowojorczyków jest realne, ale obrona jest tak prosta: zaszczep się przeciwko polio” – zaapelował doktor Ashwin Vasan, komisarz do spraw zdrowia w Nowym Jorku. „Wobec polio krążącego w naszych społecznościach nie ma nic bardziej istotnego, niż szczepienie dzieci, aby chronić je przed tym wirusem” – przekonywał.

Czym jest polio?


Poliomyelitis (w skrócie polio), inaczej choroba Heinego-Medina, to bardzo zakaźna choroba wywoływana przez jeden z trzech typów wirusa polio, które replikują się w ludzkim przewodzie pokarmowym. Dzięki szczepieniom i dostępowi do czystej wody choroba zbliżała się do globalnej eliminacji. Jednak eradykacja polio, czyli całkowite zwalczenie choroby zakaźnej na całym świecie połączone z faktem, że wywołujący ją patogen nie występuje w organizmach ludzkich, zwierzęcych i innych elementach środowiska, trafiła teraz na nowe wyzwania.
Cząsteczki wirusa mogą przetrwać w glebie i wodzie miesiącami, ten czas skraca wysoka temperatura i światło słoneczne, niszczy je formaldehyd i chlor. Zakaźne cząsteczki wirusa są wydalane z kałem i mogą zarazić inne osoby, jeśli zostaną przeniesione do ust niemytymi rękoma albo razem ze skażoną żywnością i napojami. Wirus rozprzestrzenia się także, choć rzadziej, drogą kropelkową – podczas kaszlu lub kichania.

Polio dotyczy głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Jednak każdy, kto nie jest zaszczepiony, może się zarazić. To choroba, która może prowadzić do porażeń mięśni, uszkodzeń układu nerwowego, trwałego kalectwa, a nawet śmierci.

Nie ma lekarstwa na polio


Nie istnieje lekarstwo na polio, ale odkąd w latach 50. wynaleziono szczepionkę, chorobie można całkowicie zapobiec. Jej pierwotna forma prawie zniknęła na świecie. Afganistan i Pakistan są obecnie jedynymi krajami, w których polio pozostaje endemiczne. Ale w tym roku nowe przypadki wykryto również w Malawi i Mozambiku, pierwsze w tych krajach od lat 90 ub.w.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Medonet.pl


Poprzedni artykuł

KOWAL: Problemy techniczne przy skanowaniu leków

Następny artykuł

Strefa na Zdrowie Polpharmy wraca z cyklem bezpłatnych badań w całej Polsce

Polecane dla Ciebie

Szkolenia