Skrót informacji
„Chcemy być traktowani jak partnerzy, którzy mogą odciążyć inne zawody medyczne. Warto dać nam szansę na rozwój – byśmy znaleźli swoje nowe miejsce w systemie opieki zdrowotnej” – podkreślił Marek Tomków, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podczas Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty. 22 października br. farmaceuci z całej Polski zgromadzili się Hotelu Novotel Airport w Warszawie, by po kilkuletniej przerwie świętować wspólnie na żywo.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania licznych gości, w tym przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, reprezentantów instytucji państwowych oraz partnerów branżowych. Zasłużonym farmaceutom wręczone zostały medale i odznaczenia. Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Zdrowia uhonorowano wybitnych przedstawicieli środowiska farmaceutycznego, a Medalem im. Prof. Bronisława Koskowskiego nagrodzono tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiego aptekarstwa.
W przerwie między częścią oficjalną a konferencją uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w Targach Farmaceutycznych odbywających się pod hasłem „Nowe trendy, innowacyjne produkty i technologie”. Przybyli na uroczystość goście licznie odwiedzali zaaranżowane stoiska partnerów z branży farmaceutyczno-medycznej.
Po części oficjalnej rozpoczęła się konferencja zatytułowana „Sztuczna inteligencja i farmacja: trendy, wyzwania, perspektywy”. Uczestniczący w niej prelegenci dyskutowali na temat przyszłości zawodu farmaceuty w realiach digitalizacji opieki zdrowotnej, systematycznego rozwoju nowych technologii i sztucznej inteligencji. Wspólnie zastanawiano się, jak dostosować się do zachodzących zmian.
„Nie możemy obrażać się na zmiany. Musimy je wykorzystać” – zauważył Marek Tomków, Prezes NRA, podkreślając konieczność adaptowania się do nowych warunków. Jak wskazał, farmaceuci, jako grupa 37 tysięcy wykwalifikowanych pracowników medycznych, zauważają, że ich tradycyjne role w wydawaniu leków są stopniowo zastępowane przez nowe technologie. Jednak zamiast postrzegać to jako zagrożenie, widzą w tym szansę na rozwój i rozszerzenie swoich kompetencji.
„Dokonuje się epokowa zmiana” – przyznał Marek Tomków. „Zastąpienie farmaceuty przy okienku nie wydaje się trudne – wkrótce zrobią to roboty. Naszym zadaniem jest przesunięcie się bliżej pacjenta i świadczeń medycznych.” Szef Samorządu Aptekarskiego zauważył, że farmaceuci jako najbardziej dostępni profesjonaliści medyczni dla pacjentów, mogą odgrywać kluczową rolę w profilaktyce i opiece zdrowotnej. Chcą aktywnie uczestniczyć w świadczeniach medycznych, takich jak szczepienia, wykonywanie testów, pomiary parametrów zdrowotnych czy udział w programach profilaktycznych.
W trakcie debaty poświęconej sztucznej inteligencji eksperci zastanawiali się nad jej wpływem na zawód farmaceuty. Prof. Agnieszka Piwowar, Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, stwierdziła jednoznacznie: „AI nie zastąpi lekarzy i farmaceutów, ale zastąpi tych, którzy nie będą umieli lub chcieli z niej korzystać.” Zdaniem prof. Piwowar, największe emocje budzą obecnie regulacje prawne, które nie nadążają za postępem technologicznym” – przyznała prof. Piwowar. „Musimy stworzyć nowe przepisy, które będą obejmować również praktykę aptekarską.”
Mgr Karolina Tądel, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zwróciła uwagę na pozytywne aspekty AI: „Sztuczna inteligencja doskonale wspomaga personel medyczny, kontroluje błędy w terapii, przyspiesza opisy medyczne, przypomina pacjentom o przyjmowaniu leków.” Dodała, że chatboty mogą być cennym narzędziem w komunikacji z pacjentami.
Relację wideo z konferencji zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty 2024 mogą Państwo obejrzeć TUTAJ.
***
Partnerem Targów Farmaceutycznych zorganizowanych w ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty była firma Polpharma S.A.
Patronat medialny nad uroczystością sprawowała „Farmacja praktyczna”.
***
Marek Tomków, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Zasłużeni farmaceuci odznaczeni Medalem im. Profesora Bronisława Koskowskiego.
Zasłużeni farmaceuci odznaczeni Medalem im. Profesora Bronisława Koskowskiego.
Farmaceuci uhonorowani Odznaką Honorową za zasługi dla ochrony zdrowia.
Konferencja naukowa zatytułowana „Sztuczna inteligencja i farmacja: trendy, wyzwania, perspektywy”. Prelegenci dyskutowali na temat przyszłości zawodu farmaceuty w realiach digitalizacji opieki zdrowotnej, nowych technologii i sztucznej inteligencji.
***
Obejrzyj relację z wręczenia nagród i wyróżnień:
***
Obejrzyj relację z Targów Farmaceutycznych:
Raport ze świata onkologii
Nowe przepisy zwiększające kontrolę nad opioidami wchodzą w życie 7 listopada