Aktualności

05.11.2024

4 minuty

Ogólnopolski Dzień Farmaceuty w dobie sztucznej inteligencji – trendy, wyzwania, perspektywy

Skrót informacji

„Chcemy być traktowani jak partnerzy, którzy mogą odciążyć inne zawody medyczne. Warto dać nam szansę na rozwój – byśmy znaleźli swoje nowe miejsce w systemie opieki zdrowotnej” – podkreślił Marek Tomków, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podczas Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty. 22 października br. farmaceuci z całej Polski zgromadzili się Hotelu Novotel Airport w Warszawie, by po kilkuletniej przerwie świętować wspólnie na żywo.

Medale i odznaczenia dla zasłużonych farmaceutów

Uroczystość rozpoczęła się od powitania licznych gości, w tym przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, reprezentantów instytucji państwowych oraz partnerów branżowych. Zasłużonym farmaceutom wręczone zostały medale i odznaczenia. Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Zdrowia uhonorowano wybitnych przedstawicieli środowiska farmaceutycznego, a Medalem im. Prof. Bronisława Koskowskiego nagrodzono tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiego aptekarstwa.

W przerwie między częścią oficjalną a konferencją uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w Targach Farmaceutycznych odbywających się pod hasłem „Nowe trendy, innowacyjne produkty i technologie”. Przybyli na uroczystość goście licznie odwiedzali zaaranżowane stoiska partnerów z branży farmaceutyczno-medycznej.

Sztuczna inteligencja i farmacja: trendy, wyzwania, perspektywy

Po części oficjalnej rozpoczęła się konferencja zatytułowana „Sztuczna inteligencja i farmacja: trendy, wyzwania, perspektywy”. Uczestniczący w niej prelegenci dyskutowali na temat przyszłości zawodu farmaceuty w realiach digitalizacji opieki zdrowotnej, systematycznego rozwoju nowych technologii i sztucznej inteligencji. Wspólnie zastanawiano się, jak dostosować się do zachodzących zmian.

„Nie możemy obrażać się na zmiany. Musimy je wykorzystać” – zauważył Marek Tomków, Prezes NRA, podkreślając konieczność adaptowania się do nowych warunków. Jak wskazał, farmaceuci, jako grupa 37 tysięcy wykwalifikowanych pracowników medycznych, zauważają, że ich tradycyjne role w wydawaniu leków są stopniowo zastępowane przez nowe technologie. Jednak zamiast postrzegać to jako zagrożenie, widzą w tym szansę na rozwój i rozszerzenie swoich kompetencji.

„Dokonuje się epokowa zmiana” – przyznał Marek Tomków. „Zastąpienie farmaceuty przy okienku nie wydaje się trudne – wkrótce zrobią to roboty. Naszym zadaniem jest przesunięcie się bliżej pacjenta i świadczeń medycznych.” Szef Samorządu Aptekarskiego zauważył, że farmaceuci jako najbardziej dostępni profesjonaliści medyczni dla pacjentów, mogą odgrywać kluczową rolę w profilaktyce i opiece zdrowotnej. Chcą aktywnie uczestniczyć w świadczeniach medycznych, takich jak szczepienia, wykonywanie testów, pomiary parametrów zdrowotnych czy udział w programach profilaktycznych.

AI nie zastąpi lekarzy i farmaceutów

W trakcie debaty poświęconej sztucznej inteligencji eksperci zastanawiali się nad jej wpływem na zawód farmaceuty. Prof. Agnieszka Piwowar, Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, stwierdziła jednoznacznie: „AI nie zastąpi lekarzy i farmaceutów, ale zastąpi tych, którzy nie będą umieli lub chcieli z niej korzystać.” Zdaniem prof. Piwowar, największe emocje budzą obecnie regulacje prawne, które nie nadążają za postępem technologicznym” – przyznała prof. Piwowar. „Musimy stworzyć nowe przepisy, które będą obejmować również praktykę aptekarską.”

Mgr Karolina Tądel, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zwróciła uwagę na pozytywne aspekty AI: „Sztuczna inteligencja doskonale wspomaga personel medyczny, kontroluje błędy w terapii, przyspiesza opisy medyczne, przypomina pacjentom o przyjmowaniu leków.” Dodała, że chatboty mogą być cennym narzędziem w komunikacji z pacjentami.

Relację wideo z konferencji zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty 2024 mogą Państwo obejrzeć TUTAJ.

***

Partnerem Targów Farmaceutycznych zorganizowanych w ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Dnia Farmaceuty była firma Polpharma S.A.

Patronat medialny nad uroczystością sprawowała „Farmacja praktyczna”.

***

ogolnopolski dzien farmaceuty_02

Marek Tomków, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

ogolnopolski dzien farmaceuty_05

Zasłużeni farmaceuci odznaczeni Medalem im. Profesora Bronisława Koskowskiego.

ogolnopolski dzien farmaceuty_07

Zasłużeni farmaceuci odznaczeni Medalem im. Profesora Bronisława Koskowskiego.

ogolnopolski dzien farmaceuty_06

Farmaceuci uhonorowani Odznaką Honorową za zasługi dla ochrony zdrowia.

ogolnopolski dzien farmaceuty_11

Konferencja naukowa zatytułowana „Sztuczna inteligencja i farmacja: trendy, wyzwania, perspektywy”. Prelegenci dyskutowali na temat przyszłości zawodu farmaceuty w realiach digitalizacji opieki zdrowotnej, nowych technologii i sztucznej inteligencji.

***

Obejrzyj relację z wręczenia nagród i wyróżnień:

***

Obejrzyj relację z Targów Farmaceutycznych:


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

fot. @starkey.anna (Instagram)


Poprzedni artykuł

Raport ze świata onkologii

Następny artykuł

Nowe przepisy zwiększające kontrolę nad opioidami wchodzą w życie 7 listopada

Polecane dla Ciebie

Szkolenia