Aktualności

30.04.2025

3 minuty

NIA w sprawie dyplomów wydanych przez państwo inne niż państwo członkowskie

Nowość!

Skrót informacji

Samorząd Aptekarski opublikował informację dla farmaceutów posiadających dyplom potwierdzający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów na kierunku farmacja wydany przez państwo inne niż państwo członkowskie.

Podstawa prawna

Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 676), która weszła w życie 16 kwietnia 2021 roku, kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty w Polsce posiada między innymi osoba, która:

  1. posiada dyplom wydany przez państwo inne niż państwo członkowskie, potwierdzający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów na kierunku farmacja, obejmujących co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem i tytułem magistra farmacji uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami o szkolnictwie wyższym i nauce oraz potwierdzający, że spełnione zostały minimalne wymagania dotyczące kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej (art. 5 ust. 1 pkt 4), albo
  2. posiada dyplom farmaceuty wydany w innym państwie niż państwo członkowskie, poświadczający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów i świadectwo złożenia Farmaceutycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (art. 5 ust. 1 pkt 7).

Interpretacja powyższych przepisów

W odniesieniu do punktu 1 wymienionego wyżej należy wskazać na możliwość uznania dyplomu ukończenia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem i tytułem magistra farmacji uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. nostryfikacją dyplomu na polskiej uczelni medycznej, posiadającej wydział farmaceutyczny. W tym celu należy zwrócić się do Dziekanatu wybranego wydziału farmaceutycznego uczelni medycznej w celu uzyskania szczegółowych informacji o przebiegu procedury nostryfikacji.

W odniesieniu do punktu 2 należy wskazać na art. 6 ustawy o zawodzie farmaceuty, zgodnie z którym uznania kwalifikacji farmaceuty uzyskanych w państwie niebędącym państwem członkowskim dokonuje na wniosek wnioskodawcy dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, zwanego dalej „CEM”, po złożeniu FEW (Farmaceutyczny Egzamin Weryfikacyjny). Do FEW może przystąpić osoba, która uzyskała w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej dyplom farmaceuty, uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu farmaceuty, po ukończeniu, co najmniej pięcioletnich studiów.

Zgłoszenie do FEW następuje za pomocą złożonego wniosku zamieszczonego na stronie Centrum Egzaminów Medycznych www.cem.edu.pl.

W celu uzyskania większej ilości informacji o egzaminie FEW należy skontaktować się z Centrum Egzaminów Medycznych.

Egzamin FEW odbywa się dwa razy do roku, zgodnie z regulaminem porządkowym FEW o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy o zawodzie farmaceuty, w miejscach i terminach ustalonych przez dyrektora CEM.

Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nia.org.pl


Poprzedni artykuł

Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii

Następny artykuł

Europejski Tydzień Szczepień 2025 27 kwietnia – 3 maja br.

Polecane dla Ciebie

Szkolenia