Aktualności

06.11.2024

3 minuty

NFZ: rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów

Skrót informacji

Rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów – zapewnił Narodowy Fundusz Zdrowia. To odpowiedź na akcję protestacyjną fizjoterapeutów, którzy ostrzegają, że po przygotowanych przez MZ i NFZ zmianach przepisów – pacjentom grozi ograniczenie dostępu do rehabilitacji domowej.

Stanowisko Funduszu w sprawie rehabilitacji domowej

„Wbrew informacjom podawanym przez powstałą w październiku br. organizację zrzeszającą tylko część środowiska fizjoterapeutów, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów” – podkreślił Fundusz w informacji przekazanej we wtorek PAP.

Dzień wcześniej Prezes NFZ Filip Nowak oraz jego zastępcy wzięli udział w zorganizowanym w Ministerstwie Zdrowia spotkaniu z pacjentami i przedstawicielami fizjoterapeutów i rehabilitantów. Rozmowy poświęcone były zmianom w przepisach dotyczących fizjoterapii i dostępu do rehabilitacji domowej. Wynikają one z zarządzenia Prezesa NFZ z września br. dotyczącego zawierania i realizacji umów z rehabilitacji leczniczej oraz projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Fizjoterapeuci i rehabilitanci alarmują

Zaniepokojeni zmianami fizjoterapeuci i rehabilitanci alarmują, że zmiany przepisów drastycznie ograniczą dostęp pacjentów do rehabilitacji domowej, a na skutek zarządzenia Prezesa NFZ od 1 stycznia pracę mogą stracić tysiące fizjoterapeutów.

Według zarządzenia, rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej ma być zlikwidowana w lipcu 2025 r. Do tego czas obowiązywać ma okres przejściowy – fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić do 20 procent czasu pracy na świadczenia podczas wizyt domowych. W ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Rehabilitacji wprowadzone zmiany skutkować będą zamknięciem wielu ośrodków ambulatoryjnych i koniecznością masowych zwolnień fizjoterapeutów – i to do informacji tej organizacji odniósł się w swoim oświadczeniu Fundusz.

NFZ zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami ogłosi uzupełniające konkursy na rehabilitację domową. „W efekcie więcej pacjentów będzie mogło z niej skorzystać” – podkreślił Fundusz w oświadczeniu. Zaznaczył, że obecnie ma podpisanych blisko 400 umów na realizację tych świadczeń.

Rehabilitacja domowa

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. Jest realizowana na podstawie skierowania od lekarza, np. POZ lub specjalisty rehabilitacji. Cykl rehabilitacji domowej trwa do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W uzasadnionych medycznie przypadkach tę rehabilitację można przedłużyć.

Informacje o miejscach, gdzie pacjent może skorzystać z rehabilitacji domowej, są dostępne na bezpłatnej i całodobowej infolinii NFZ: 800 190 590. (PAP)


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

Rząd przyjął projekt zmian w wystawianiu recept na bezpłatne leki

Następny artykuł

MEN chce uregulować kwestię smartfonów w przedszkolach i na etapie nauczania początkowego

Polecane dla Ciebie

Szkolenia