Skrót informacji
Narodowy Fundusz Zdrowia planuje zmiany dotyczące rehabilitacji leczniczej. Zmiana zakłada, że maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej będzie realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Zmiany miałyby wejść od października 2024 r.
„Taka rynkowa praktyka jest niekorzystana dla pacjentów, którzy mają skierowanie na rehabilitację w poradni, ponieważ muszą dłużej czekać na rozpoczęcie terapii. W ostatnich latach liczba pacjentów, którzy czekają na fizjoterapię ambulatoryjną, wzrastała i na koniec 2023 r. wyniosła ponad 860 tys.” – zaznaczono, dodając, że jednocześnie NFZ odrębnie finansuje samą fizjoterapię domową.
Ponadto w miejscach, w których może brakować fizjoterapii domowej, oddziały wojewódzkie NFZ ogłoszą konkursy, aby zabezpieczyć ten rodzaj rehabilitacji dla pacjentów.
„Jeśli widzimy zachowania rynku, które mogą niekorzystnie odbić się na pacjentach – reagujemy. Dlatego przygotowaliśmy projekt zarządzenia w zakresie rehabilitacji, który w naszej ocenie zrównuje szanse pacjentów na dostęp do fizjoterapii ambulatoryjnej” – powiedział cytowany w komunikacie zastępca dyrektora w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, lek. Maciej Karaszewski.
Prowadzony jest również dialog z przedstawicielami środowiska fizjoterapeutów. „Nasze zaproszenie do rozmów przyjęli Tomasz Dybek, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów i Tomasz Niewiadomski, członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, który reprezentuje sektor pracodawców fizjoterapii” – wyjaśniono.
Zmiana zarządzenia Prezesa NFZ w zakresie fizjoterapii jest jednym z elementów szerszego pakietu zmian w fizjoterapii, nad którym pracują NFZ, Ministerstwo Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Chodzi o aktualizację koszyka świadczeń gwarantowanych i powiązaną z tym zmianą wycen w zakresie rodzajów fizjoterapii na NFZ. (PAP)
ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.
NIA wyjaśnia, kto może posługiwać się tytułem zawodowym farmaceuty