Skrót informacji
Punkty szczepień m.in. typu drive-thru oraz w aptekach, szczepienia w dużych zakładach pracy, możliwość wykonywania szczepień przez farmaceutów, pielęgniarki i ratowników medycznych. Ponadto w maju mają ruszyć zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. To najważniejsze zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które 30 marca br. ogłosił rząd – wynika z publikacji serwisu Politykazdrowotna.com.
„Ze względu m.in. na wzrost liczby dostępnych szczepionek zwiększamy w sposób zasadniczy liczbę miejsc, gdzie będą wykonywane szczepienia. Szkieletem systemu będą szpitale tymczasowe, gdzie będzie najwięcej masowych szczepień wykonywanych, a ponadto w każdym powiecie, w którym jest szpital, będzie jedna placówka, jeden szpital tradycyjny realizujący szczepienia. I również w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd – wyjaśnił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
„Dodatkowo wprowadzamy rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W II kwartale uruchomimy możliwość wykonywania szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych oraz pojedynczych pielęgniarek” – mówił koordynator ds. programu szczepień.
Poszerzona zostanie również kategoria osób, które mogą wykonywać szczepienia. „Wszyscy, którzy zostali dopuszczeni, w tym farmaceuci i fizjoterapeuci, po przejściu właściwego kursu, będą mogli prowadzić szczepienia” – wyjaśnił.
Szef kancelarii premiera zapowiedział także, że prawdopodobnie w maju br. ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Jak przyznał, w kwietniu br. do Polski trafić ma ponad 5 mln szczepionek, ale może to być według deklaracji nawet 7 mln dawek.
Kwarantanna dla podróżujących – nowe zasady
Część praktyczna kursu szczepień – gdzie się zapisać?