Newsy i ciekawostki

30.03.2021

3 minuty

Spore zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Skrót informacji

Punkty szczepień m.in. typu drive-thru oraz w aptekach, szczepienia w dużych zakładach pracy, możliwość wykonywania szczepień przez farmaceutów, pielęgniarki i ratowników medycznych. Ponadto w maju mają ruszyć zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. To najważniejsze zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które 30 marca br. ogłosił rząd – wynika z publikacji serwisu Politykazdrowotna.com.

„Ze względu m.in. na wzrost liczby dostępnych szczepionek zwiększamy w sposób zasadniczy liczbę miejsc, gdzie będą wykonywane szczepienia. Szkieletem systemu będą szpitale tymczasowe, gdzie będzie najwięcej masowych szczepień wykonywanych, a ponadto w każdym powiecie, w którym jest szpital, będzie jedna placówka, jeden szpital tradycyjny realizujący szczepienia. I również w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd – wyjaśnił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

„Dodatkowo wprowadzamy rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W II kwartale uruchomimy możliwość wykonywania szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych oraz pojedynczych pielęgniarek” – mówił koordynator ds. programu szczepień.

„Wprowadzimy również punkty driv- thru oraz na pewnym etapie w II kwartale uruchomimy szczepienia w zakładach pracy. Jeśli będzie pracodawca, który ma minimum 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje zespół szczepienny oraz właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki (od rządu) i będzie mógł zabezpieczyć swoją firmę przed OVID-19 – zapewnił Dworczyk. Wskazał też na zmiany dot. kwalifikacji i wykonywania szczepień. Jak wyjaśnił, obecnie do szczepienia kwalifikują tylko lekarze, to dziś Sejm przyjął ostatecznie ustawę, która pozwala na o wiele szersze kwalifikacje. „Kwalifikacja będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełnia, podpisuje i jeżeli wszystkie odpowiedzi są pozytywne, to z automatu zostaje zakwalifikowany do szczepienia, a w razie wątpliwości – pacjent jest kierowany do lekarza” – wyjaśnił, dodając, że kwalifikację będzie mógł przeprowadzić lekarz, stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, student ostatniego roku studiów medycznych.

Poszerzona zostanie również kategoria osób, które mogą wykonywać szczepienia. „Wszyscy, którzy zostali dopuszczeni, w tym farmaceuci i fizjoterapeuci, po przejściu właściwego kursu, będą mogli prowadzić szczepienia” – wyjaśnił.

Szef kancelarii premiera zapowiedział także, że prawdopodobnie w maju br. ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Jak przyznał, w kwietniu br. do Polski trafić ma ponad 5 mln szczepionek, ale może to być według deklaracji nawet 7 mln dawek.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Kwarantanna dla podróżujących – nowe zasady

Następny artykuł

Część praktyczna kursu szczepień – gdzie się zapisać?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia