Nowość!
Skrót informacji
Praktyki pseudomedyczne realnie ukróciłoby wprowadzenie odpowiedzialności karnej osób, które biorą udział w ich wykonywaniu – uważa Naczelna Rada Lekarska.
NRL poparła kierunek zmian w projekcie nowelizacji ustawy Ministerstwa Zdrowia o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.
Projekt MZ definiuje praktyki pseudomedyczne i zakazuje ich wykonywania jako wysoce szkodliwe dla zdrowia. Projekt rozszerza uprawnienia Rzecznika Praw Pacjenta, który będzie mógł uznać praktykę za pseudomedyczną, nakazać jej zaniechania i nałożyć karę finansową za taką działalność.
Zastrzeżenia NRL dotyczą tego, że projekt przewiduje jedynie administracyjnoprawny model zwalczania praktyk pseudomedycznych. W ocenie samorządu lekarskiego jedynym środkiem mogącym realnie ukrócić te praktyki byłoby wprowadzenie odpowiedzialności karnej osób, które biorą udział w ich wykonywaniu. Jak podkreśla NRL, zwłaszcza, gdy taka praktyka ma na celu lub prowadzić do tego, że pacjent rezygnuje z leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną albo nie podejmuje leczenia.
Samorząd lekarski zauważył, że w przypadku odpowiedzialności karnej ciążyłaby ona trwale na osobie, która świadczyła takie usługi. W stanowisku zaznaczono, że w przypadku postępowania administracyjnego prowadzonego przez RPP podmiot prawa handlowego będzie mógł zlikwidować działalność, a w jego miejsce powstanie formalnie nowy podmiot, który będzie kontynuował swoją działalność.
Przekazany w czerwcu do konsultacji projekt resortu zdrowia zakłada, że praktyki pseudomedyczne będą zakazane jako działalność wysoce szkodliwa dla zdrowia, a Rzecznik Praw Pacjenta będzie mógł w postępowaniach w tych sprawach nałożyć do miliona zł kary.
Praktyki pseudomedyczne zostaną wyodrębnione z praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Byłoby to m.in. udzielanie świadczeń przez osobę niewykonującą zawodu medycznego, oferowanie lub stosowanie metod, którym przypisuje się właściwości świadczenia zdrowotnego, prowadzących do pogorszenia zdrowia, niepodjęcia lub odstąpienia od leczenia czy diagnostyki. Praktyką pseudomedyczną byłaby także medyczna dezinformacja, gdyby wiązałoby się to z uzyskiwaniem z niej korzyści majątkowych i osobistych. (PAP)
Maksymalnie 15 minut na przyjęcie na SOR pacjenta z karetki – jest projekt rozporządzenia
RAPORT: Leczenie bólu – wytyczne, schematy postępowania i palące problemy terapeutyczne