Aktualności

27.05.2024

3 minuty

MZ: ogłosiliśmy wyniki konkursu na wybór realizatorów programu in vitro

Skrót informacji

Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna poinformowała o ogłoszeniu wyników konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Program ma ruszyć już 1 czerwca br.

Program leczenia niepłodności metodą in-vitro


„Na stronie Ministerstwa Zdrowia ogłosiliśmy wyniki konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację leczenia niepłodności metodą in vitro” – ogłosiła w piątek 24 maja br. szefowa resortu zdrowia w wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych. Leszczyna wyjaśniła, że w przyszłym tygodniu z placówkami będą podpisywane umowy, „żeby od 1 czerwca program finansowany z budżetu państwa mógł ruszyć”. Według opublikowanego na stronie resortu ogłoszenia o wynikach konkursu ofert, do realizacji programu wybrano w sumie 58 podmiotów.

Więcej informacji, w tym dokładny wykaz podmiotów oraz przyznane im kwoty z programu, można znaleźć na stronie resortu zdrowia.

Celem konkursu jest wybór realizatorów programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028” na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r.

Szczegóły programu



  • W ramach konkursu minister zdrowia w latach 2024-2028 sfinansuje zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji i zabezpieczenie płodności na przyszłość. Działania te powinny być przeprowadzone zgodnie ze wskazaniami określonymi w programie.

  • Rządowy program będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Każdego roku na jego realizację rząd przeznaczy 500 mln zł, w sumie łącznie 2,5 mld zł.

  • Program obejmuje sześć indywidulanych procedur wspomaganego rozrodu – w tym do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia.

  • Kryterium kwalifikacji do programu to wiek kobiety – do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z tej metody leczenia, to 55. rok życia.


Niepłodność jest klasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna (kod ICD N-97), którą dotkniętych może być na stałe lub okresowo co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym. (PAP)

Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: PAP


Poprzedni artykuł

NFZ opublikował wykaz i mapę aptek, które będą sprzedawały pigułkę „dzień po”

Następny artykuł

Letnie upały znacząco zwiększają ryzyko hospitalizacji

Polecane dla Ciebie

Szkolenia