Skrót informacji
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że 30 proc. podstawówek zgłosiło się do programu szczepień przeciwko HPV. Zaznaczyła, że szczepienia w przyszłości uchronią przed zachorowaniem na określony typ raka. Dodała, że od przyszłego roku ma plan m.in. na profilaktykę.
Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że od przyszłego roku ma plan na cały szereg badań przesiewowych i profilaktykę, „bo u nas profilaktyka leży, bo właściwie ona przynosi nam efekty za lat pięć, dziesięć, piętnaście”. W tym kontekście Leszczyna zwróciła uwagę m.in. na szczepienia przeciwko HPV. Od 1 września br. powszechny program szczepień został rozszerzony i obejmuje dzieci od 9 do 14 lat. Zmiany umożliwiają też wykonanie szczepień we wszystkich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej realizujących szczepienia ochronne i w szkołach podstawowych.
Minister zdrowia zauważyła, że „jeśli dzisiaj robimy, np. szczepienia przeciwko HPV, 30 proc. podstawówek się już zgłosiło – co mnie bardzo cieszy, będziemy namawiać kolejne”, to znaczy, że ta populacja za 15, 20, 30 lat nie będzie chorowała na określony typ raka.
Od 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), dwuwalentnej i dziewięciowalentnej, w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.
Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV – 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV. Szczepionka dziewięciowalentna chroni przed dziewięcioma typami wirusa. (PAP)
MEN opublikował projekty podstaw programowych z edukacji zdrowotnej
GUS: Prawie 72 proc. Polaków pozytywnie ocenia swój stan zdrowia