Aktualności

17.07.2018

2 minuty

Ministerstwo Zdrowia odpowiada w sprawie leku recepturowego i jałowych opakowań

źródło: OIA w Warszawie / Rynekaptek.pl

Jak donosi serwis Rynekaptek.pl, Michał Byliniak, Prezes Warszawskiej OIA, poprosił Fundusz o odpowiedź na poszczególne pytania:


  1. Czy osoba realizująca receptę może ją zrealizować i wydać lek pacjentowi, gdy osoba wystawiająca receptę zaordynowała pacjentowi lek robiony w postaci mazidła lub maści, lub kremu, lub żelu, lub pasty do stosowania zewnętrznego w ilości ryczałtów pomiędzy dwa a dziesięć?

  2. Czy dopuszczalnym jest, aby przy wykonywaniu leku robionego, dla postaci leku niewymagającej wykonywania w warunkach aseptycznych, użyć, wycenić i wydać pacjentowi lek w opakowaniu zakupionym jako opakowanie jałowe?

  3. Czy apteka, wykonując lek recepturowy, może użyć i wycenić opakowanie leku robionego, które nie posiada identyfikatora EAN lub numeru GTIN?


W związku z powyższym, Departament Gospodarki Lekami NFZ wystosował pismo do MZ w tej sprawie.

Odpowiadając na pierwsze z pytań, Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że art. 96a ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo farmaceutyczne określa maksymalną wielkość jednorazowej ordynacji. W przypadku produktów leczniczych w postaci mazideł, maści, kremów, żelów, past do stosowania na skórę jest to dziesięciokrotność ilości ustalonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Odnosząc się do drugiego pytania resort informuje, że przepisy prawa nie regulują poruszonej w nim kwestii. Wyjaśnia, że zasadność użycia opakowania jałowego przy opakowaniu leku recepturowego niewymagającego wykonania w warunkach aseptycznych powinno być ocenione przez osobę wykonującą lek.

Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ informuje także, że ostatnie z pytań zawartych w piśmie wskazane przez OIA w Warszawie dotyczy kwestii związanych ze sposobem raportowana przez apteki do Narodowego Funduszu Zdrowia i leży poza zakresem kompetencji Departamentu.

Więcej na ten temat: Oia.waw.pl


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Resort zdrowia udostępnił roboczą wersję dokumentu "Polityka Lekowa Państwa"

Następny artykuł

Uaktualniono listę leków zagrożonych dostępnością

Polecane dla Ciebie

Szkolenia