Skrót informacji
Niebawem do dwóch unitów narządowych, czyli raka piersi i raka jelita grubego ma dołączyć trzeci skoncentrowany na leczeniu raka płuc – zapowiedział dyrektor departamentu w MZ, Michał Dzięgielewski. Dodał, że eksperci obecnie analizują rekomendacje, a następnie będzie można rozpocząć proces legislacyjny.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało wcześniej, że tworzenie tzw. unitów narządowych wynika z potrzeby zwiększenia skuteczności walki z chorobami nowotworowymi, a ich celem jest skoordynowana opieka – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego.
Zwrócił uwagę, że w trakcie obrad z ekspertami zewnętrznymi pojawił się pogląd, że unit raka płuc powinien opierać się przede wszystkim na torakochirurgii, która z jednej strony zapewnia diagnostykę, a z drugiej kompletne leczenie łącznie z operacjami raka płuc.
„Nie mogliśmy się na taki pogląd zgodzić z jednego prostego powodu – 25 procent przypadków raka płuc wymaga operacji torakochirurgicznej” – podał.
„Natomiast z całą pewnością szpitale te, które prowadzą torakochirurgię nie byłyby w stanie przejąć całego ruchu pacjentów i nie byłyby w stanie uczestniczyć w diagnostyce każdego z tych pacjentów” – wyjaśnił dyrektor Dzięgielewski.
Podkreślił, że unity narządowe dobrze sprawdzają się w dużych ośrodkach z dużą koncentracją pacjentów, albo w ośrodkach wyspecjalizowanych. „Możemy sobie wyobrazić unity urologiczne i ginekologiczne, takie też są planowane” – powiedział Dzięgielewski.
Dodał, że nie widzi potrzeby tworzenia tego typu ośrodków np. do leczenia chorób nowotworowych dzieci czy dla nowotworów głowy i szyi. „Ośrodków zajmujących się leczeniem nowotworów głowy i szyi jest kilka, każdy jest dobrze w tym wyspecjalizowany, każdy jest inaczej skonstruowany” – zaznaczył.
Podkreślił, że jeśli chodzi o kompleksową opiekę onkologiczną dla pacjentów z nowotworem piersi to w 2023 r. realizowało ją 39 ośrodków w całej Polsce, skorzystało z niej 161 tys. 160 pacjentów, dla których na pomoc przeznaczono kwotę miliarda złotych.
MZ: finansowanie programu in vitro do 31 grudnia 2028 r.
WHO: każdego dnia 3500 osób umiera na świecie na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C