źródło: Politykazdrowotna.com
Od 1 do 7 marca br. zarejestrowano w Polsce ponad 211 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W wyniku powikłań pogrypowych zmarło 7 osób. W drugim tygodniu marca w Polsce stwierdzono 158 677 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Mimo znaczącego spadku liczby chorych liczba zgonów utrzymała się na tym samym poziomie – 7 przypadków śmiertelnych.
Średnia dzienna zapadalność na grypę w pierwszym tygodniu marca wyniosła 78,74 na 100 tys. ludności. W drugim tygodniu było to już 51,67 na 100 tys. obywateli. Zgon z powodu grypy, od 1 do 15 marca poniosło 14 osób.
Jak podaje serwis Politykazdrowotna.com, narastanie zapadalności i podejrzeń grypy utrzymuje się na wysokim poziomie niezmiennie od 2017 r. Najwyższa zapadalność na grypę wystąpiła u dzieci w wieku 0-4 lata i osób w wieku 5-14 lat, natomiast najniższa w wieku 65 plus.
Spadek podejrzeń i zachorowań na grypę może być natomiast związany z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz ograniczeniu wizyt lekarskich w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Jakie zagrożenie niesie koronawirus dla dzieci i seniorów?
Komunikat NFZ dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne