Aktualności

15.11.2024

2 minuty

Koniec „mastektomii profilaktycznej” – zmiana nazwy i rozszerzenie kryteriów

Nowość!

Skrót informacji

Rada Przejrzystości zaproponowała zmianę nazwy „mastektomii profilaktycznej” na „mastektomię redukującą ryzyko” – informuje Politykazdrowotna.com. Jednocześnie zaproponowano rozszerzenie kryteriów kwalifikacji do tego zabiegu oraz uwzględnienie różnych wariantów tego świadczenia.

Zmiana nazwy mastektomii profilaktycznej na mastektomię redukującą ryzyko

Rada Przejrzystości w swojej opinii z 28 października 2024 r. uznała, że warto zmienić zasady dotyczące profilaktycznej mastektomii, która jest świadczeniem gwarantowanym. Rada zaproponowała rozszerzenie kryteriów, które decydują o tym, kto może przejść ten zabieg. Chodzi o to, żeby uwzględnić różne opcje wykonania mastektomii, zależnie od tego, kiedy zostanie przeprowadzona rekonstrukcja piersi po zabiegu.

Dodatkowo, rada zaproponowała zmianę nazwy tego świadczenia. Zamiast używanego dotychczas pojęcia „mastektomia profilaktyczna”, sugeruje się nazwę „mastektomia redukująca ryzyko” (w języku angielskim „risk-reducing mastectomy”). Zmiana ta ma na celu lepsze odzwierciedlenie charakteru tego zabiegu, który nie jest tylko profilaktyczny, ale ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Uzasadnienie zmiany

Rada Przejrzystości wskazuje, że zmiana nazwy „mastektomia profilaktyczna” na „mastektomia redukująca ryzyko” oraz rozszerzenie kryteriów kwalifikacji do tego zabiegu, jest uzasadniona na podstawie zaleceń ekspertów oraz wyników badań naukowych.

Kobiety, które są nosicielkami mutacji w genach TP53, PTEN i PALB2, mają bardzo wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi, wynoszące odpowiednio 85%, 80% i 50%. Dodatkowo, kobiety z mutacją genu CHEK2, szczególnie jeśli wśród ich bliskich krewnych pierwszego lub drugiego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) wystąpił przypadek raka piersi, mają aż pięciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Rada Przejrzystości podkreśliła również, że ważne jest umożliwienie pacjentkom wyboru najbardziej odpowiedniej metody leczenia. Kobiety, które zdecydują się na mastektomię profilaktyczną, powinny mieć możliwość wyboru, czy zabieg ma obejmować także rekonstrukcję piersi, oraz w jakim czasie ta rekonstrukcja ma być wykonana. Takie podejście pozwala pacjentkom na lepsze dopasowanie decyzji medycznych do ich potrzeb i preferencji.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

 źródło: Politykazdrowotna.com


Poprzedni artykuł

Geriatra: możemy dożyć 120 lat

Następny artykuł

Od ćwiczenia mięśni rosną neurony

Polecane dla Ciebie

Szkolenia