Skrót informacji
Osobna ścieżka refundacyjna dla leków na choroby rzadkie, szybsze procedury refundacyjne, dostęp do danych z systemu raportowania o lekach – to niektóre z rozwiązań planowanej tzw. szybkiej nowelizacji ustawy refundacyjnej, które zaprezentował resort zdrowia. MZ zapowiada, że ostateczny projekt nowelizacji powstanie do końca wakacji – informuje serwis Pulsmedycyny.pl.
Zmiany mają usprawnić proces refundacyjny, a dzięki temu dostępność leków ma się poprawić. Jak przekazuje MZ pojawią się np. elementy zachęcające firmy do składania wniosków refundacyjnych oraz zmiany w podejściu do progów opłacalności. Proces legislacyjny w tym zakresie ma ruszyć pod koniec wakacji po zakończeniu konsultacji.
Prezes Federacji Pacjentów Polskich (FPP) Stanisław Maćkowiak powiedział, że zgodnie z propozycją resortu zdrowia, organizacje pacjenckie miałyby zostać włączone do procedur refundacji leków. Ponadto w ustawie refundacyjnej miałaby się pojawić definicja „choroby rzadkiej”. Maćkowiak dodał, że procedury refundacyjne leków na choroby rzadkie miałyby się odbywać według osobnej ścieżki.
Jak podkreślił prezes FPP, w przypadku chorób rzadkich, spełnienie tego warunku nie jest możliwe.
„Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji żąda zgodnie z procedurą wyników badań klinicznych przeprowadzanych na dużych populacjach. Takich populacji nie ma w przypadku leków na choroby rzadkie i w związku z tym rekomendacja AOTMiT-u jest negatywna. Każdy lek na choroby rzadkie, który był refundowany w ostatnim czasie, miał negatywne rekomendacje AOTMiT” – zauważył.
Decyzję o refundacji podejmuje Minister Zdrowia. „Obecnie minister zdrowia przy podejmowaniu decyzji w sprawie refundacji leku na chorobę rzadką ma dwie negatywne opinie: AOTMiT i Komisji Ekonomicznej” – zwrócił uwagę.
Jak wyjaśniła, producent leków będzie mógł zweryfikować, czy lek faktycznie jest niedostępny, czy być może apteka nie ma leku, gdyż nie uregulowała rachunku z hurtownią. – Nigdzie nie ma tak, że lek jest dostępny w każdej aptece. Po zmianach będzie wiadomo, z czego wynika brak – dodała.
W listopadzie ubiegłego roku weszła w życie tzw. duża nowelizacja ustawy refundacyjnej (DNUR), pierwsza znaczna nowelizacja ustawy refundacyjnej uchwalonej w 2012 r. Nowelizacja m.in. podniosła marżę hurtową i apteczną, wprowadziła też bezpłatne leki dla kobiet w połogu.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi
Nabór na stanowisko zastępcy Prezesa AOTMiT