Aktualności

29.02.2024

2 minuty

Jak dbać o słuch? – profilaktyka według ekspertów NFZ

Skrót informacji

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że słyszymy coraz gorzej. Do 2050 r. jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. W Polsce niedosłuch i inne problemy ze słuchem dotyczą 6 proc. populacji. O tym, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, by cieszyć się dobrym słuchem na długie lata, przypominają eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dlaczego gorzej słyszymy?


To, jak słyszymy i czy możemy bez problemu się komunikować, wpływa na komfort naszego życia. Nie warto lekceważyć choćby drobnych problemów  ze słuchem. Zdarza się, że pacjenci bagatelizują pierwsze objawy. Wielu z nich nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch poważnie utrudnia im życie.
Liczba osób z niedosłuchem rośnie w wyniku starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej problemy ze słuchem mają też młodsi – to efekt życia w hałasie generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki, w tym smartfony. Pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często przez nas bagatelizowane. Nieleczone, mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje takie jak niedosłuch, wycofanie, demencja.

Działaj profilaktycznie! – co przekazać pacjentowi?


Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch, oraz jeśli pracujesz w hałasie. Adresy placówek znajdziesz w wyszukiwarce Gdzie się leczyć otwiera się w nowej karcie.

Dzięki profilaktyce możesz utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty.

Dlatego:


  • unikaj hałasu, przycisz radio, telewizor, odtwarzacz muzyki;

  • stosuj ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie;

  • stosuj środki zmiękczające woskowinę do czyszczenia uszu;

  • leki, które mogą uszkadzać słuch (ototoksyczne) stosuj wyłącznie pod kontrolą lekarza;

  • badaj słuch regularnie.


Więcej informacji na temat działań profilaktycznych dotyczących słuchu znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Nfz.gov.pl


Poprzedni artykuł

Od 16 kwietnia br. wymóg specjalizacji dla kierowników aptek szpitalnych i zakładowych

Następny artykuł

Nowa koncepcja tłumacząca zależność między wit. D a procesem starzenia się

Polecane dla Ciebie

Szkolenia