Aktualności

01.08.2024

3 minuty

GUS: Na co umierają Polacy?

Skrót informacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dot. długości życia Polaków w 2023 r. i podał główne przyczyny zgonów – informuje serwis Medexpress.pl.

Choroby układu krążenia

W 2023 r. w Polsce głównymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. Choroby układu krążenia stanowiły 36% wszystkich zgonów, nowotwory blisko 24%, a choroby układu oddechowego 6,7%. Zgony spowodowane przyczynami zewnętrznymi, takimi jak wypadki i urazy, stanowiły 4,5% wszystkich zgonów.

Od 1992 r. standaryzowany współczynnik zgonów z powodu chorób układu krążenia znacząco się obniżył. W 2022 r. wynosił 323 osoby na 100 tys. ludności, co stanowi 54% wartości z 2000 r. Jednakże, intensywność zgonów z powodu tych chorób nadal jest bardzo wysoka, zwłaszcza wśród mężczyzn w wieku poniżej 45 lat, gdzie współczynnik zgonów był trzykrotnie wyższy niż u kobiet w tym samym wieku.

Nowotwory i choroby układu oddechowego

Nowotwory były drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. W 2022 roku standaryzowany współczynnik zgonów z tej przyczyny wyniósł 226 osób na 100 tys. ludności. W latach 1980-2001 obserwowano stały wzrost natężenia zgonów z powodu nowotworów, ale od początku XXI wieku ten trend zaczął się zmieniać, co było wynikiem spadku umieralności w młodszych grupach wiekowych.

Choroby układu oddechowego również były istotną przyczyną zgonów, szczególnie wśród osób starszych. W 2022 roku standaryzowany współczynnik zgonów z tej przyczyny wyniósł 62 osoby na 100 tys. ludności. Pomimo trwającego przez szereg lat spadku umieralności z powodu tych chorób, od początku XXI wieku natężenie zgonów utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Przeciętna długość życia

W 2023 roku w Polsce przeciętna długość życia wzrosła do 74,7 roku dla mężczyzn i 82 lat dla kobiet. Główne przyczyny zgonów to choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. Wzrost przeciętnej długości życia jest wynikiem długoterminowych trendów zmniejszania umieralności, choć pandemia COVID-19 wpłynęła na chwilowe skrócenie trwania życia.

Pełny raport GUS znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Medexpress.pl


Poprzedni artykuł

Naukowcy: praca zdalna i hybrydowa mogą pogorszać parametry snu

Następny artykuł

1 sierpnia: Światowy Dzień Raka Płuca

Polecane dla Ciebie

Szkolenia