Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy. Zaapelował o regularne stosowanie kremów z filtrem i unikania przebywania na bezpośrednim słońcu.
Skutki słońca w nadmiarze
„Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Słońce ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę witaminy D, odpowiedzialnej za właściwą gospodarkę wapniową organizmu” – zaznaczył GIS.
Jednocześnie, jak podkreślił, w nadmiarze słońce może prowadzić do poparzeń skóry, „uczulenia na słońce”, powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, a nawet do zmian nowotworowych.
Całkowita ochrona przed promieniowaniem nie jest możliwa – pewna ilość promieni UV zawsze dociera do powierzchni skóry. Najbardziej narażonymi na promieniowanie UV częściami ciała są uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.
O czym warto pamiętać?
GIS zwrócił uwagę na kilka kwestii, o których należy pamiętać podczas upałów. Jak wyjaśnił, niektóre lekarstwa mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV.
- Ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków promieniochronnych. Przy wyborze należy zwracać uwagę m.in. na jego współczynnik ochrony. Sam kosmetyk powinno się nakładać w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry. Kosmetyk powinno się nakładać na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce. Ponadto, trzeba pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego – w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.
- „Krem z filtrem nie chroni organizmu przed przegrzaniem i udarem cieplnym” – przypomina jednak GIS. Udar cieplny to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Objawem udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności.
- Aby chronić organizm w gorące, słoneczne dni należy nosić jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin; nosić odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem; unikać opalania się w godzinach 11.00-15.00; regularnie stosować krem z filtrem UV; pić dużo wody, najlepiej niegazowanej; unikać alkoholu, który odwadnia organizm.
- „Niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu” - dodał GIS.
- W ciele dorosłego człowieka woda stanowi około 65 proc. masy i odsetek ten maleje wraz z wiekiem. Zgodnie z normami żywienia wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych u dzieci i młodzieży (w zależności od wieku i płci) wynosi między 1,25 a 2,5 l natomiast u dorosłego, zdrowego człowieka – między 2 a 2,5 l. Dużo wody zawierają również owoce sezonowe. Dlatego spożywanie ich pozwala na dodatkowe dostarczanie wody do organizmu. (PAP)