Aktualności

20.10.2023

3 minuty

GIF: Sfałszowany Ozempic w legalnym łańcuchu dystrybucji w UE

Skrót informacji

W niektórych krajach Unii Europejskiej, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze fałszywie oznaczone jako produkt leczniczy Ozempic – przekazał Główny Inspektorat Farmaceutyczny, o czym donosi serwis Rynekaptek.pl. Sfałszowane wstrzykiwacze oznaczone są etykietami w języku niemieckim.

GIF ostrzega: sfałszowany Ozempic w legalnym łańcuchu dystrybucji w UE


GIF podał, że w Polsce dotychczas nie zidentyfikowano sfałszowanych opakowań produktu leczniczego, niemniej jednak Główny Inspektorat Farmaceutyczny zwraca się do pacjentów oraz wszystkich ogniw łańcucha dystrybucji o zachowanie zwiększonej czujności i ostrożności podczas zakupu i stosowania produktu leczniczego Ozempic.

Lek Ozempic zawiera substancję czynną semaglutyd, który obniża zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Lek stosowany jest przede wszystkim w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych.

„W niektórych krajach UE, w legalnym łańcuchu dystrybucji, pojawiły się fabrycznie napełnione wstrzykiwacze fałszywie oznaczone jako produkt leczniczy Ozempic (semaglutyd, roztwór do wstrzykiwań, dawki: 1 mg; 0,5 mg; 0,25 mg)” – podał GIF. Sfałszowane wstrzykiwacze oznaczone są etykietami w języku niemieckim.

Jak odróżnić fałszywy wstrzykiwacz?



  • Cechy oryginalnego wstrzykiwacza produktu leczniczego Ozempic: można nastawić tylko jedną dawkę np. 1 mg, to znaczy, że w okienku dawki, podczas nastawiania dawki, widoczna jest tylko jedna cyfra, czyli np. 1. Podczas przekręcania licznika dawki i nastawiania dawki, wstrzykiwacz nie wydłuża się, żaden element się nie rozkręca się, ani nie wysuwa. Brak jest skali na części szklanej wkładu widocznej przez okienko wstrzykiwacza.

  • GIF zauważa, że sfałszowany wstrzykiwacz umożliwia nastawienie różnych dawek od 0 do 80, zatem podczas nastawiania dawki, w okienku dawki, mogą być widoczne różne dawki i jest ich wiele. Podczas przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz wydłuża się, czyli wysuwa się z niego element, na którym widoczne są różne cyfry i liczby od 0 do 80. Skala oraz liczby widoczne są na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza.

  • GIF zaleca zachowanie zwiększonej czujności i ostrożności podczas zakupu i stosowania produktu leczniczego Ozempic.

  • Nie wolno używać wstrzykiwaczy, jeśli podejrzewamy, że są sfałszowane, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli posiadamy wstrzykiwacz, który różni się od oryginalnego, należy go natychmiast zwrócić do apteki. GIF przypomina też, by kupować leki wyłącznie w legalnych aptekach.


Więcej szczegółów znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Rynekaptek.pl / Gov.pl


Poprzedni artykuł

Nowe cząsteczki z zaleceniem rejestracji w EMA

Następny artykuł

Zmiany w wystawianiu recept na leki psychotropowe i odurzające

Polecane dla Ciebie

Szkolenia