Aktualności

22.05.2014

3 minuty

Frost & Sullivan: Rośnie popularność inteligentnych pigułek

źródło: F&S

O ile pewne zastosowania inteligentnych pigułek, takie jak diagnostyka obrazowa i monitorowanie stanu zdrowia, zostały już pomyślnie wprowadzone na rynek, o tyle skuteczność innych, takich jak mechanizm uwalniania leku w organizmie czy zabiegi chirurgiczne, musi zostać jeszcze potwierdzona w badaniach klinicznych. Ponadto, duży nacisk kładzie się obecnie na komercjalizację bezprzewodowych kapsułek endoskopowych i czujników połykalnych do monitorowania objawów wewnętrznych.
Nowa analiza przygotowana przez Frost & Sullivan, globalną firmę doradcza, pt. "Innowacje w dziedzinie inteligentnych pigułek", stwierdza wyraźny trend w kierunku małoinwazyjnych i zdalnie sterowanych urządzeń do diagnostyki i terapii. Inteligentne pigułki są również szeroko stosowane w panendoskopii i zastępują bardziej inwazyjne narzędzia endoskopowe. Postęp w obszarze technologii wspomagających, takich jak łączność bezprzewodowa, zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta oraz miniaturyzacja, z pewnością przyczyni się do szerszego zastosowania inteligentnych pigułek.
„W ciągu najbliższych pięciu do 7 lat w branży inteligentnych pigułek prawdopodobnie pojawi się mnóstwo nowych produktów, oferujących ogromne możliwości współpracy pomiędzy branżą a środowiskiem akademickim" – stwierdza Bhargav Rajan, Analityk ds. Badań Technical Insights. „O ile kompleksowe projekty opracowane przez branżę mogą doprowadzić do opracowania przełomowych produktów takich jak kapsułki endoskopowe, o tyle właśnie dzięki wykorzystaniu koncepcji z obszaru nauk podstawowych i stosowanych na uniwersytetach oraz w centrach badawczych możliwe będzie uzyskanie większego zróżnicowania produktów oraz wzrostu wartości.”


Z uwagi na to, że ten rynek dopiero się kształtuje, konieczne jest zbudowanie zaufania pomiędzy jego uczestnikami – pacjentami, lekarzami, badaczami, inwestorami i organami regulacyjnymi. Wprowadzenie takich środków, jak partnerstwa strategiczne i biznesowe, jak również edukacja naukowa i kliniczna, pomoże zdobyć zaufanie organów regulacyjnych, inwestorów i użytkowników.
Ponadto spółki muszą korzystać z finansowania rządowego dostępnego dla uniwersytetów i niewielkich przedsiębiorstw. Jest to szczególnie istotne z uwagi na nierównomierne rozłożenie inwestycji kapitału wysokiego ryzyka („venture capital"), co nie daje możliwości przedsiębiorstwom rozpoczynającym działalność w tym sektorze na osiągnięcie statusu znaczących graczy.
Ponadto, wyceny spółek uległy obniżeniu w ciągu ostatnich kilku lat. Partnerstwa z laboratoriami, które mają dostęp do funduszy w obszarze nauk podstawowych i stosowanych, pomogą zabezpieczyć wsparcie finansowe, co może później przełożyć się na opracowanie komercyjnych produktów. Rzeczywiście projekty badawcze sponsorowane przez rząd przyczyniły się do znakomitej współpracy badawczej środowiska akademickiego i przemysłu. Takie konsorcja badawcze występują szczególnie często w Unii Europejskiej. Wydzielone z nich firmy (typu „spin-off") odnoszą sukcesy na polu komercjalizacji technologii, zapewniając jednocześnie dalsze rozszerzenie zakresu stosowania inteligentnych pigułek.
„Mniejsze firmy, które nie mogą efektywnie przełożyć technologii na komercyjny produkt, mogą również spróbować licencjonowania technologii na rzecz spółek posiadających uznane rozwiązania na rynku" – sugeruje Rajan. „W międzyczasie nowi gracze na rynku mogą polegać na Inkubatorach Technologicznych, które pomogą im na drodze do komercjalizacji ich technologii."
Poza tym czołowe firmy zainteresowane wejściem w nowe obszary rynku mogą wiązać się z lokalnymi spółkami zajmującymi się urządzeniami medycznymi, wykorzystując ich wiedzę, jak również istniejące sieci marketingowe. Europa oraz kraje wschodzące w Azji Wschodniej są prawdziwą kuźnią możliwości inwestycyjnych, w szczególności dla podmiotów dopiero wchodzących na rynek.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Komórki macierzyste – klucz do przezwyciężenia choroby zwyrodnieniowej mięśni?

Następny artykuł

E-papierosy wcale nie muszą być bezpieczniejsze

Polecane dla Ciebie

Szkolenia