Skrót informacji
Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do przedstawienia rozwiązań prawnych mających na celu zwiększenie produkcji farmaceutycznej w UE – informuje serwis Cowzdrowiu.pl. „W procedowanej nowelizacji ustawy refundacyjnej znalazły się nieśmiałe zachęty do zwiększania produkcji leków w Polsce. To dobry krok w kierunku budowy bezpieczeństwa lekowego Polski, ale wobec globalnych braków farmaceutyków musimy przyspieszyć” – przekonują Krajowi Producenci Leków.
„Zaproponowany przez Krajowych Producentów Leków mechanizm Partnera Bezpieczeństwa Lekowego preferujący krajowych wytwórców jest odpowiedzią na wezwanie Parlamentu Europejskiego. W procedowanej obecnie ustawie refundacyjnej znalazły się „nieśmiałe” zachęty do zwiększania produkcji leków w Polsce. To dobry krok w kierunku budowy bezpieczeństwa lekowego Polski, ale wobec globalnych braków farmaceutyków musimy zacząć sprintować” – mówi Krzysztof Kopeć, Prezes Krajowych Producentów Leków.
W złożonej w lipcu br. rezolucji Parlament zaznaczył, że pandemia COVID-19 kosztowała życie milionów ludzi, powodując ogromne szkody zarówno w Europie, jak i na świecie. To pokazało, że Europa i reszta świata nie były dostatecznie przygotowane, by poradzić sobie z kryzysem o takim zasięgu i z wywołanymi nim wstrząsami. Pandemia uwydatniła istniejące zjawisko niedoborów w UE znacznej palety produktów leczniczych, których braki nasiliły się w ciągu ostatniej dekady - w tym leków przeciwnowotworowych, antybiotyków, środków znieczulających, leków na nadciśnienie, choroby serca i zaburzenia układu nerwowego.
Parlament zalecił Komisji przeprowadzenie ogólnounijnego badania na temat przyczyn niedoborów leków, ze szczególnym uwzględnieniem problemów spowodowanych niedoborami leków generycznych.
Zdaniem PE finansowanie publiczne musi być uzależnione od przejrzystości i identyfikowalności inwestycji, zobowiązania się do dostaw na rynek europejski oraz dostępności, bezpieczeństwa i przystępności cenowej wytwarzanych leków. Rezolucja wzywa też państwa członkowskie do zmniejszenia zależności od partnerów handlowych spoza UE.
„Zmierzamy w kierunku przyjęcia legislacji dotyczącej wsparcia produkcji leków i ich składników w Unii Europejskiej. Po skierowanym do Komisji wniosku rządu belgijskiego popartym przez 18 członków UE o wdrożenie przepisów o krytycznych lekach w celu zmniejszenia zależności od dostaw spoza Unii oraz zdecydowanym stanowisku Parlamentu Europejskiego w przyjętej rezolucji, Komisja Europejska nie będzie mogła dłużej zwlekać z podjęciem oczekiwanych działań” – mówi Grzegorz Rychwalski, Wiceprezes Krajowych Producentów Leków.
Najnowsze decyzje Prezesa URPL
Studia medyczne z większą ilością miejsc