Rumianek jest rośliną, którą docenili już wybitni greccy farmakolodzy i lekarze – Dioskurides i Hipokrates. Do dziś, po zbadaniu jego farmakologicznego i chemicznego składu, traktowany jest jako wartościowy środek kosmetyczny i wspomagający leczenie.
Jak wygląda ta aromatyczna roślina?
Rumianek posiada prostą, rozgałęzioną łodygę pokrytą pierzastymi i delikatnymi liśćmi. Jego kwiatostan przybiera formę koszyczka i składa się z dwóch rodzajów kwiatów:
-
żółtych – rurkowych, które tworzą „główkę”;
-
białych – podłużnych płatków, które ją otaczają.
Rumianek pospolity rośnie dziko na polach, ugorach, rumowiskach, na łąkach i przy drogach. Charakteryzuje się miłym, delikatnym zapachem. Czas jego kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do pierwszych jesiennych przymrozków. Jest to roślina jednoroczna i z powodzeniem może być uprawiana w każdym ogrodzie. Nie ma specjalnych wymagań, ale preferuje miejsca nasłonecznione i gliniastą glebę z dodatkiem wapnia. Jednak wcale nie trzeba osobiście go uprawiać, zbierać i suszyć. Niejeden zielnik apteczny, w swojej serii ziołowych produktów, oferuje właśnie suszony koszyczek rumianku.
Cenny rumiankowy surowiec
Surowcem tej rośliny jest jej koszyczek – Anthodium Chamomillae. Zbiór koszyczków można przeprowadzić kilkukrotnie, w miarę dojrzewania kwiatów.
Do zbioru nadają się w pełni rozkwitnięte koszyczki. Po zakończonym zbiorze należy je rozłożyć i dokładnie wysuszyć. Zebrany surowiec najlepiej przechowywać w miejscach przewiewnych, suchych i zacienionych.
Rumianek – działanie
Koszyczek rumianku jest źródłem olejku lotnego, którego podstawowym składnikiem jest chamazulen, związków kumarynowych, flawonoidów, farnezenu i choliny.
Rumianek działa:
- przeciwskurczowo;
- odkażająco;
- przeciwzapalnie;
- przeciwuczuleniowo;
- wiatropędnie.
Zastosowanie zewnętrzne rumianku
Okłady z rumianku można stosować pomocniczo w:
- różnego rodzaju problemach skórnych – przy zapaleniu skóry czy też uszkodzeniach naskórka;
- oparzeniach słonecznych;
- trudno gojących się i uporczywych ranach;
- zapaleniu spojówek;
- zapaleniu warg sromowych;
- zapaleniu gardła i dziąseł;
- obrzmieniu nóg.
Wszytko oczywiście powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem specjalistą i stosowane jako pomoc w walce z niechcianymi schorzeniami.
Zastosowanie wewnętrzne rumianku
Jeśli natomiast dopadły kogoś problemy z jelitami, skurcze żołądka, czy przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego i nerek, warto aby sięgnąć po rumianek w formie doustnej. Rumianek do picia pomocny będzie także w bolesnym miesiączkowaniu, problemach alergicznych, takich jak katar sienny albo alergiczne zapalenie spojówek.
Wiecznotrwałość
Rumianek jest rośliną o ponadczasowej tradycji. Wzmianki o tej roślinie można znaleźć cofając się jeszcze do czasów historycznych, kiedy to tworzono pierwsze książkowe zbiory botaniczne i lecznicze na temat tej rośliny. Dawniej twierdzono także, że rumianek, poza tym, że wspomaga leczenie i zdobi ogrody, odstrasza złe moce i demony.
Współcześnie rumianek jest rośliną powszechnie używaną za granicą. Włosi, Francuzi i Portugalczycy bardzo chętnie sięgają po herbatę z rumianku. Z kolei olejek eteryczny z rumianku ma zastosowanie przy produkcji farb do malowania na porcelanie oraz w wyrobie likierów.