Skrót informacji
Informacja o ciąży trafi do rejestru zdarzeń medycznych wyłącznie na wniosek pacjentki – zakłada przekazany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).
Projekt zakłada, że przekazanie informacji o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych odbędzie się wyłącznie na wniosek pacjentki. Do wpisania danych do rejestru będzie potrzebne oświadczenie pacjentki.
Resort zdrowia zauważa, że informacja o tym, że pacjentka jest w ciąży, oznacza konieczność zachowania odpowiedniej dbałości i staranności w doborze badań dodatkowych i zlecanych leków.
„Niemniej jednak decyzję o przekazaniu danych, zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, pozostawia się w gestii samej pacjentki” – zaznacza resort zdrowia.
Od października 2022 r. wpisywanie danych o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych jest obowiązkowe. Krytycy tego rozwiązania nazywali gromadzenie danych o ciąży w systemie teleinformatycznym „rejestrem ciąż”. Przepisy budziły obawy kobiet, że dane o utracie ciąży będą wykorzystywane w postępowaniach sądowych.
Początkowo MZ poinformowało, że nie planuje zmian w przepisach dotyczących obowiązku wpisywania danych o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych. Kilka dni później resort zdrowia zapowiedział jednak, że przepisy zostaną zmienione tak, aby dane o ciąży pojawiały się w rejestrze tylko na wyraźne życzenie pacjentki. (PAP)
Zespół stresu popandemicznego to nowe wyzwanie dla zdrowia psychicznego
MZ zaproponowało wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną