Z raportu Ministerstwa Zdrowia „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” wynika, że coraz więcej farmaceutów jest merytorycznie przygotowanych do świadczenia opieki farmaceutycznej – analizuje serwis Pulsmedycyny.pl.
Opieka farmaceutyczna w Polsce
Według raportu MZ liczba przeszkolonych magistrów farmacji, przygotowanych i realizujących opiekę farmaceutyczną po jej wprowadzeniu wynosi ok. 1 017, co stanowi ok. 3,9% w stosunku do całkowitej liczby farmaceutów. Wzrost liczby przeszkolonych farmaceutów, przygotowanych i realizujących opiekę farmaceutyczną (rok do roku) kształtuje się następująco:
- 2021 r. – 73 farmaceutów,
- 2022 r. – 369 farmaceutów,
- 2023 r. – 511 farmaceutów.
Kompetencje farmaceutów
W czasie pandemii COVID-19 zmienione zostały zapisy prawne odnoszące się do zasad wystawiania recept farmaceutycznych. 1 kwietnia 2020 r. farmaceuci otrzymali nowe możliwości w zakresie wystawiania recept na skutek zmian w ustawie – Prawo farmaceutyczne. Farmaceutom posiadającym prawo wykonywania zawodu nadano możliwość wystawienia refundowanej recepty farmaceutycznej dla siebie
(pro auctore) oraz rodziny
(pro familiae). Po drugie, zredukowano stopień zagrożenia stanu zdrowia pacjenta w przypadku wystawienia recepty farmaceutycznej.
21 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, które poszerzyło kompetencje farmaceutów w zakresie prowadzenia opieki farmaceutycznej. Farmaceutom nadano uprawnienia do wykonywania następujących testów diagnostycznych:
- test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2,
- badanie podstawowych parametrów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi,
- pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR),
- test stężenia glukozy we krwi,
- kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy),
- szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.