Aktualności

15.03.2025

3 minuty

Adherencja – współpraca pacjenta i lekarza kluczem do wyleczenia choroby

Skrót informacji

Termin „adherencja” bywa dla wielu osób niezrozumiały i odległy, jednak dotyczy każdego z nas. Oznacza on zaangażowanie pacjenta we współpracę z lekarzem, aby leczenie było skuteczne. Poprawne przyjmowanie leków, zdrowa dieta i aktywny styl życia mogą znacząco wpłynąć na poprawienie naszego stanu zdrowia, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń terapeutycznych. Światowy Dzień Adherencji obchodzony 27 marca przypomina nam o tym, jak ważne jest stosowanie się do zaleceń medyków, aby leczenie było jak najbardziej skuteczne.

Postępowanie pacjenta kluczowe w terapii

Duża grupa pacjentów uważa, że system opieki zdrowotnej, placówki medyczne czy też lekarze mają obowiązek się nimi zaopiekować i ich wyleczyć – i jest w tym bardzo dużo racji. Jednak nie należy zapominać, że również postępowanie osoby chorej jest kluczowe w procesie leczenia, a przestrzeganie zaleceń lekarza może znacząco przyczynić się do odzyskania pełnego zdrowia.

Podstawą do współodpowiedzialności i współpracy jest komunikacja między pacjentem, a lekarzem. Podczas omawiania stanu zdrowia pacjent musi być świadomy swoich praw, ponieważ dzięki temu w rozważny sposób zadba o swoje zdrowie oraz lepiej zrozumie zalecenia i proces leczenia. Badania pokazują, że ustalenie zasad postępowania terapeutycznego zwiększa szanse na szybszy powrót do zdrowia i pomaga w zbudowaniu zaufania do praktyk medycznych.

Aby być świadomym pacjentem, dowiedz się, jakie posiadasz prawa.

Brak zaufania pacjentów do medyków

Przejawy braku zaufania do medyków widać w wynikach badań, według których około 25% pacjentów bez konsultacji z lekarzem podejmuje samodzielne próby ograniczania liczby zalecanych im leków. Najczęstszymi przyczynami niewłaściwego stosowania się do zaleceń są: zapominanie o przyjęciu dawki leku, zbyt wysoka cena produktu czy też nieskuteczność w zwalczaniu choroby. Pokazuje to, że relacja pacjent-lekarz powinna być stale pielęgnowana, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszane i naprawiane. Jak pacjenci stosują się do zaleceń lekarskich?

Jeśli nie chcesz tak często odwiedzać placówek medycznych, warto wdrożyć do swojego życia dobre praktyki zdrowotne i działać profilaktycznie czy prewencyjnie. Dbanie o ciało i psychikę przyczynia się do utrzymania zdrowia, a co za tym idzie, zmniejsza ilość wizyt w przychodniach czy szpitalach. W tym celu szczególnie ważne jest przyjmowanie szczepień, zdrowy i aktywny tryb życia oraz pielęgnowanie zdrowia psychicznego.

Pamiętajmy! Każdy z nas jest współodpowiedzialny za zdrowie, które jest najważniejszą wartością w naszym życiu. Dbajmy o siebie i bliskich!


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl


Poprzedni artykuł

Webinar 6. Przegląd lekowy metodą 7. kroków u pacjenta z cukrzycą rozpoczynającego leczenie flozynami – case study – cz. 2 [NOWE WIDEO]

Następny artykuł

Receptura: leki jako surowce farmaceutyczne – NIA publikuje obwieszczenie MZ

Polecane dla Ciebie

Szkolenia