Skrót informacji
Celem obchodzonego 30 maja święta jest podnoszenie świadomości o SM, walka ze stereotypami dotyczącymi choroby i wsparcie osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym. Jak donosi serwis Politykazdrowotna.com, resort zdrowia planuje poszerzenie programu lekowego dla pacjentów z SM.
Szacuje się, że SM dotyka w Polsce ok. 50 tys. osób, zaś na świecie ok. 2,5 mln. Choroba zaczyna się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.
Wśród propozycji jest też np. odstąpienie od sztywnych kryteriów kwalifikowania pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM do programu lekowego oraz – w wyjątkowych przypadkach – możliwość podejmowania indywidulanych decyzji dotyczących leczenia, np. przez konsultanta wojewódzkiego.
Wiceminister Zdrowia, Maciej Miłkowski ocenia, że dostęp do leczenia SM w wielu zakresach jest obecnie istotnie lepszy niż wcześniej.
„Udało nam się wiele zmienić, szczególnie w ciągu ostatniego roku” – stwierdził wiceminister i zapowiedział dalsze działania w leczeniu stwardnienia rozsianego. Wskazał m.in. na możliwe poszerzenie o pacjentów z SM programu lekowego dotyczącego leczenia spastyczności.
GUS: Apteki i punkty apteczne w 2022 r.
Będą zmiany w wysokość wynagrodzeń konsultantów krajowych i wojewódzkich