Aktualności

28.10.2022

2 minuty

29 października: Światowy Dzień Udaru Mózgu

Skrót informacji

Światowy Dzień Udaru Mózgu ustanowiony został w 2006 r. przez Światową Organizację Udaru Mózgu (WSO – World Stroke Organization). Jego celem jest uświadamianie społeczeństwu, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą. Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców globu będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia.

Udar mózgu – trzeci powód trwałej niesprawności


Udar mózgu to trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niesprawności wśród Polaków po 40. r.ż. Do powstania udaru przyczyniają się choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków.
Wśród czynników ryzyka jest też cukrzyca, otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. By zapobiec udarowi, należy więc najszybciej zmienić swój styl życia, odpowiednio leczyć i monitorować choroby, które zwiększają jego ryzyko.

Udar może w jednej chwili odebrać niemal wszystko – sprawność, samodzielność, możliwość komunikowania się ze światem, może uszkodzić wzrok, słuch. Większość z osób, które przeżyją udar, pozostanie w różnym stopniu niepełnosprawna.

Problem medyczny i ekonomiczny


Udar jest nie tylko problemem medycznym i społecznym, ale również ekonomicznym ze względu na koszty leczenia, jak również niepełnosprawność zawodową, która często dotyczy chorych po udarze.
20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30 % pomocy w niektórych zwykłych codziennych czynnościach. Dlatego właśnie ważna jest świadomość tego, w jaki sposób objawia się udar mózgu i że należy błyskawicznie wezwać pomoc medyczną, gdy dostrzeżemy u kogoś niepokojące sygnały.

Tutaj liczy się czas, bo im szybciej od wystąpienia pierwszych symptomów udaru zostanie podjęte leczenie, tym jego skuteczność jest większa, a przez to zwiększają się szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji choroby.

TUTAJ znajdą Państwo informacje nt. profilaktyki udaru mózgu.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl


Poprzedni artykuł

Ponad 260 mln zł na cyberbezpieczeństwo w szpitalach

Następny artykuł

Ponad 96 proc. recept w Polsce to recepty elektroniczne

Polecane dla Ciebie

Szkolenia