Aktualności

13.09.2024

2 minuty

13 września: Światowy Dzień Sepsy

Skrót informacji

13 września 2012 r. po raz pierwszy ustanowiono światowy Dzień Sepsy – przypomina serwis Politykazdowotna.com. Z tej okazji warto przypomnieć, czym jest ta choroba, jakie daje objawy i jakie mogą być jej konsekwencje.

Czym jest sepsa?

Sepsa jest to bardzo poważny stan, w którym dochodzi do niewydolności narządów organizmu. Może on zagrażać życiu, a jego przyczyną jest zakażenie. Co roku na sepsę zapada około 50 mln osób, a śmiertelność w przypadku tej przypadłości sięga nawet 50%. Co powinniśmy wiedzieć na temat sepsy, kto jest na nią najbardziej narażony i jak się przed nią bronić?

Jak szybko rozwija się sepsa?

Sepsa to stan, w którym dochodzi do zakażenia organizmu, czego skutkiem jest to, że organizm sam uszkadza własne tkanki i narządy. Niezwykle ważny w przypadku sepsy jest czas, ponieważ stan ten rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Szybka reakcja może spowolnić rozwój sepsy i nie pozwolić do rozwinięcia wstrząsu septycznego, który może zagrażać życiu.

Do kluczowych objawów sepsy należy zaliczyć silne duszności, przyspieszone bicie serca, bardzo silny ból mięśni, gorączkę, dreszcze oraz bełkotliwą mowę. Osoby zakażone sepsą mogą też odczuwać zdezorientowanie, mogą nie oddawać przez cały dzień moczu oraz mieć bardzo bladą, zasinioną skórę.

Kto najczęściej zapada na sepsę?

Każdy może zachorować na sepsę, ale do osób najbardziej narażonych na sepsę należą seniorzy i noworodki. Najbardziej narażeni są pacjenci najmłodsi i najstarsi, czyli noworodki, niemowlęta i ludzie w podeszłym wieku. Grupą ryzyka są też ludzie osłabieni. Leki obniżające odporność, stosowane są coraz częściej w różnych schorzeniach – pacjenci po takich terapiach mogą być wrażliwi na zakażenie.

W grupie ryzyka są też osoby bez śledziony, osoby z chorobami przewlekłymi płuc, wątroby i serca a także pacjenci chorujący na AIDS i cukrzycę.

Jak się bronić przed sepsą?

Zapobieganie zakażeniom może nam uratować życie. Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia sepsą, należy pamiętać o szczepieniach (przeciwko meningokokom, przeciwko pałeczce hemofilnej typu B, przeciwko pneumokokom), regularnym myciu rąk, skutecznym leczeniu zakażeń, niedzieleniu kubka oraz sztućców z innymi osobami oraz o nieoblizywanie smoczka.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Politykazdowotna.com


Poprzedni artykuł

14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry

Następny artykuł

MZ szacuje, że w 2024 r. refundacja bezpłatnych leków przekroczy 2,8 mld zł

Polecane dla Ciebie

Szkolenia