80 mln zł dla szpitali psychiatrycznych

 2 minuty

szpital-psychiatryczny

Do polskich szpitali psychiatrycznych ma trafić kolejne 80 mln zł – obiecał szef resortu zdrowia, Andrzej Niedzielski, o czym informuje serwis Politykazdrowotna.com. Kwota zostanie przeznaczona na wzmocnienie infrastruktury szpitalnej w psychiatrii.

Zastrzyk pieniędzy z dodatkowych źródeł

Minister Zdrowia zapowiedział, że konta szpitali psychiatrycznych w Polsce zostaną zasilone kwotą 80 mln zł. Według resortu finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień ma w tym roku osiągnąć 5,6 mld zł.

Dodatkowe fundusze mają być również negocjowane z unijnego programu FEnIKS. To kwota blisko miliarda złotych. Jednocześnie procedowana w parlamencie poprawka ma także umożliwić wykorzystanie Funduszu Medycznego na finansowanie psychiatrii.

„Na reformę psychiatrii idą konkretne pieniądze. W przypadku psychiatrii dla dzieci i młodzieży mamy od 2019 r. czterokrotne zwiększenie nakładów. A wydatki na psychiatrię łącznie – dla dorosłych, dzieci i młodzieży – wzrosły ponad dwukrotnie” – mówił 24 lipca Minister Zdrowia, Andrzej Niedzielski podczas konferencji prasowej w Lublinie.

MZ widzi potrzebę dofinansowania psychiatrii

Resort, jak podkreślał minister, widzi potrzebę dalszego dofinansowywania opieki psychiatrycznej w związku ze zwiększającą się liczbą przypadków pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. w 2018 r. rozpoczęto reformę opieki psychiatrycznej dla dorosłych, a rok później dedykowaną dla dzieci.

Niedzielski poinformował, że obecnie w kraju jest blisko 400 ośrodków opieki środowiskowej dla dzieci. Szef resortu zaznaczył, że liczba ta, według planów, miała być osiągnięta w 2030 r.  Jak podkreślił minister „udało się zbudować dosyć gęstą sieć pomocy w ramach opieki środowiskowej”. W Polsce mamy też 136 ośrodków drugiego poziomu, gdzie pracują psychiatrzy i możliwe jest udzielenie pomocy stacjonarnej. Ośrodków opieki stacjonarnej jest natomiast 38.

źródło: Politykazdrowotna.com