80 mld zł nadwyżki w budżecie – z tego miliard na zdrowie

 2 minuty

mezczyzna w garniturze na tle interaktywnego wykresu

Na skutek lepszych dochodów i uszczelnień w budżecie państwa w tym roku pojawi się o 80 mld zł więcej, stąd decyzja o nowelizacji budżetu – poinformował Premier Mateusz Morawiecki. Z tych pieniędzy miliard złotych rząd planuje przekazać do NFZ. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na podwyżki wynagrodzeń – donosi serwis Medexpress.pl.

„Można robić nowelizację ustawy budżetowej, kiedy jest dobrze. Na skutek lepszych dochodów, uszczelnień pojawia się w budżecie więcej dochodów niż planowaliśmy. To jest nawet o ok. 80 mld zł więcej niż planowaliśmy” – stwierdził szef rządu. W ocenie Premiera wzrost gospodarczy w 2021 r., planowany na 4 proc., okaże się wyższy i może sięgnąć nawet 4,8 proc.

Zdaniem Morawieckiego to efekt zastosowanych podczas pandemii tarcz antykryzysowych w gospodarce i dobrej kondycji przedsiębiorców. Dodał, że przyczyniło się też do tego dobre zarządzanie finansami publicznymi, m.in. uszczelnianie systemu.

Rząd przygotował projekt nowelizacji, przewidujący wzrost wydatków w kluczowych obszarach. Na pierwszym miejscu Premier wymienił ochronę zdrowia. „Rząd zwiększy budżet NFZ. Wiele wycen świadczeń będzie ulegało zmianie” – wyjaśnił Premier. Dodał, że środki te trafią też na wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz do uczelni, które zajmują się kształceniem nowych medyków. Jednak na tak ambitnie zarysowane cele ma trafić miliard złotych.

źródło: Medexpress.pl